| NuMaCheamaNicicum a întrebat:

Bună.
Mâine,la şcoală trebuie să duc o carte căreia îi voi face rezumatul după ce o voi citi, dacă doamna profesoară îmi va da acordul.
Am ales 3 carţi:
Studenta de la seral-Virgiliu Vasile Mihăilescu
Dorana-Vasile Bogdan
Lorele-Ionel Teodoreanu.
Sunt doar in clasa aVIIa,dar am citit destule romane,frumoase toate,dar fără să le spun la şcoală sau ceva de genu'. Deci, întrebarea mea este: Aceste carţi sunt potrivite pentru un elev de 14 ani, adică profesoara va fi de acord să citesc una din ele?
Ce alte romane frumoase imi sugerati: dar să nu fie de genu' "Colt Alb","Fram Ursul Polar","Cei trei muschetari" etc. pentru că cele mai uşoare şi mai populare ca acestea ni le-a dat ea in semestrul I.
"Romanul adolescentului miop" poate fi o varianta?
Vă mulţumesc. Sper să primesc un răspuns in această seară.

Răspuns Câştigător
| RedFantasy a răspuns:

Nu am citit niciuna din cele trei carti, dar cauta o descriere si vezi ce actiune iti place mai mult... aia ar trebui sa alegi. Chiar daca profesoara nu te lasa sa prezinti una din ele in clasa, poti sa le citesti oricum. Ea iti va aprecia alegerile.
Daca vrei neaparat sa prezinti o carte in clasa, roag-o pe profesoara sa-ti dea o sugestie asemanatoare cu acest tip de carti dar mai potrivita pentru varsta voastra si nivelul clasei.
Personal, nu mi-a placut "Romanul adolescentului miop"

1 răspuns:
| Madalina21818 a răspuns:

Salut dupa parerea mea ar trebui sa alegi o carte care iti place tie care te impresioneaza,, eu cred ca poti sa alegi cei 3 mushetari este foarte interesant dar si Dorana am citio si e ft buna,, in fine alege ce-ti place tie, dar ti-as sugera sa alegi cei 3 muschetari