| ingeruldragutz a întrebat:

Buna
pentru cine a citit singur pe lume de hector malot
v-a placut?
ce v-a impresionat mai mult?

Răspuns Câştigător
| Nicki18 a răspuns:

M-a impresionat cel mai mult curajul si vointa lui Remi de a trece prin toate obstacolele vietii.

6 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

E destul de bună, țin minte că am extras multe pasaje impresionante din carte.

| pastru009 a răspuns:

Buna!big grin As vrea sa te invit la citit! Iti voi prezenta cartea "Singur pe lume" de Hector Malot.
Cartea prezinta viata pe larg a unui copil orfan si chinuit de viata, care, a trecut prin aventuri atat de infioratoare si cutremuratoare pentru un baiat de varsta lui.Pe mine, nu m-a apucat chiar plansul, dar sincer, am trait sentimente de mila pentru Remi.Acesta avea pe parinti adoptivi pe Barberin-un om rau, dar totusi, avea inima- si maica barnerin-o femeie ce il iubea pe baiat ca lumina ochilor.Ei traiau intr-un satulet mic, Chavanon dar, trecand prin multe datorii, Barberin a trebuit sa il dea spre adoptie.Si asa a facut, l-a dat pe Remi trupei lui Vitalis.Acestia calatoreau din sud pana in nord, din vest pana in est ca sa isi castige existenta dansand si jucand cu cei 3 caini si o maimuta.Au fost nopti grele, mancau doar resturi de paine si tot ce mai aveau la ei.Intre timp,a intalnit o doamna draguta si de treaba care l-a hranit,la lasat sa doarma la ea,d-na Milligan. Avea un fiu,Arthur cu care s-a imprietenit.Dar,dupa un timp,a trebuit sa plece cu Vitalisi, care a fost inchis, iar Remi a trebuit sa stringa singur bani, existenta si un loc unde sa doarma.Dar, nu dupa mult timp, a murit Vitalis...Baiatul a trecut prin multe, a fost ingropat sub o mina in pamant, a stat acolo 3-3 saptamani jumatate,mancand doar ce aveau prin buzunare... Apoi,si-a gasit un prieten,Mattia(sau Mattias cum imi place mie) cu care,a reusit sa stranga bani si, s-a intors la mama lui adoptiva, maica Barberin.Dar, Barberin a facut cautari si l-a trimis in Anglia, la familia Driscoll, o familie care fura si talharea.Cu ajutorul lui Bob(un prieten de al lui Mattias) si insusi Mattias a reusit sa scape viu cu Capi, cainele lui loial.Mattias si Bob l-au trimis in Elvetia, unde a aflat o bucurie de nedescris, ca mama lui era d-na Milligan si era frate cu Arthur.S-a casatorit cu Liza - o fata care a intalnit-o pe vremea cand Vitalis era inchis- si a trait o viata fericita in continuare dar, a trait drama viietii lui.
Personajul principal este Remi, un baietel orfan a trait o aventura tragica si dramatica in viata lui, trebuind sa isi castige existenta singur, aflandu-se sub pamant fara hrana 3 saptamani sau fiind nevoit sa calatoreasca pe jos cam toata Franta.El a cunoscut astfel primejdiile vietii, sarcinile si poverile ei si a inteles ce inseamna traiul dur si greu.
Aprecieri critice: " Cu atentie si cu ascultare ajungi sa faci orice"
"Inteligenta nu este cu adevarat apreciata decat prin comparatie"
"Sunt singur pe lume si totusi nu sunt singur destul"
Dupa parerea mea-am terminat romanul in cateva zile, citind cu placere zilnic in jur de 70-80 de pagini-va recomand cartea aceasta! Si daca nu ati citit-o luati-o si asezati-va la birou cu lampa si cititi, nu veti regreta...
Scuze de un raspuns asa lung, dar este un roman prea frumos si bine realizat incat sa termini recenzia in cateva randuri. Fara suparare, o zi buna!big grin
Funda?

| YangMin a răspuns:

Mi-a placut.
Din punctul meu de vedere m-a impresionat metoda in care e scrisa cartea, cum sunt insiruite si alcatuite personajele si pshiologia lor.

| MauriceCorelli a răspuns:

Mhmm, periplul lui Remi (parca asa il chema pe pusti) cu Vitalis si cei trei caini ai lui, pus in raport cu finalul, in care se stabileste linistea specifica unor carti care raman intiparite in istorie, drept carti oricand vrednice de citit. Tot periplul cu toate grijile, situatiile limita si momentele de disperare, fata in fata cu finalul ala aproape telenovelistic, dar care te face sa balesti citindu-l, daca citesti romanul undeva in jurul varstei potrivite, adica. Doar ca varsta potrivita aici e mai mereu.

| EuGabriela a răspuns:

Eu am citit cartea si mi-a placut totul: legatura animalelor cu baiatul, maturizarea lui brusca totul o carte ff interesanta

| MarioaraLove a răspuns:

Cate este foarte frumoasa si ti-o recomand cu mare drag