| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Ce cărți despre protecția mediului îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| MarcelSpataru a răspuns:

Bună seara! Este greu să vă recomand o carte specifică fără a ști mai multe despre interesele dumneavoastră și nivelul de cunoștințe în domeniul protecției mediului. Cu toate acestea, aș putea face câteva sugestii generale:

"Silent Spring" de Rachel Carson este o carte clasică despre efectele dăunătoare ale pesticidelor asupra naturii.

"The Sixth Extinction: An Unnatural History" de Elizabeth Kolbert este o carte interesantă despre ceea ce se numește a șasea extincție de masă a speciilor, care este provocată de activitățile umane.

"The Lorax" de Dr. Seuss este o carte pentru copii care învață despre importanța protejării mediului și a pădurilor.

"Climate Change: What Everyone Needs to Know" de Joseph Romm este o carte accesibilă care oferă un overview al schimbărilor climatice și ale efectelor lor.

Sper că aceste sugestii vă sunt de ajutor. Dacă aveți nevoie de mai multe recomandări, nu ezitați să mă întrebați.

1 răspuns:
| IceRope a răspuns:

Pentru inceput, e bine să o iei ușor. Recomand asta: https://www.libris.ro/......50511.html