| Anna712 a întrebat:

Stie cineva cum sa fac portretul unui personaj? E o tema la romana. Portretul unui personaj,la alegere, din Ciulinii Baraganului. N am nicio idee cum sa fac si n am nici un model.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"În literatură, termenul de portret reprezintă o descriere fizică și morală a unui personaj. Un portret literar creează adesea o perspectivă extinsă și permite o analiză care merge mult dincolo de superficial. De exemplu, autoarea americană Patricia Cornwell a scris o carte best-seller intitulată Portrait of a Killer despre contextul istoric, personalitatea și posibilele motivații ale lui Jack Spintecătorul, detaliind, de asemenea, prezentarea crimelor sale în presă și anchetarea ulterioară de către poliție a cazurilor."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipuri de caracterizare,, portret fizic, portret moral, statut social și psihologic. Succes!

| Ramona2020 a răspuns:

Cauta un model pe google,sigur gasesti ceva folositor. Ca idee,descrii personajul:nume,ocupatie,aspect, caracter, te legi de actiunile lui, calitati, defecte etc.