Întrebare recomandată | Anutzza3708 a întrebat:

Sunt in clasa a-VII-a, imi plac cartile gen:"Aventurile lui Tom Sawyer", "Tom Sawyer detectiv","Tom Sawyer in strainatate,"Aventurile lui Guliver" etc.Ce carti interesante imi recomandati!puppy dog eyes

14 răspunsuri:
| Afãrinツ a răspuns:

Păi uite ce am citit eu. Și mie îmi plac genul acesta de cărti. Ți-aș recomanda

-La Medeleni- Ionel Teodoreanu (sunt patru volume, mi-au plăcut toate în mod egal)

-Școala Fricoșilor- Gitty Daneshvari (este vorba despre cinci elevi care au fobii cum ar fi apa, frica de a rămâne singur într-o cameră și moartea- nu știu dacă-ți va plăcea, dar mie una mi s-a părut haioasă- are patru volume)

-Cireșarii (sigur ai auzit de carte, s-a făcut și film)

-Cei trei mușchetari

Sper că te-am ajutat.

| alealexuta a răspuns:

Buna! ..Anutzza draga mea si mie imi plac! ..Eu zic ca ti s-ar potrivi:
La Medeleni-Ionel Teodorescu--Sunt 3 volume..Este vorba de multa distractie..In prima parte ese copilaria celor trei copii, in a doua adolescenta si in a treia batraneatea..si cum a murit cineva.os a vezi e palpitant dar si trist spre sfarsit
Alceva mai pot sa zic despre:

Colt alb -Jack London
Sigur l-ai citit dar este vorba de devotamenthappy
Mai ieste Jules Verne (autoarea).a scris o multime de carti o sa gasesti tu pe ce-a potrivita..In final mai de pitici Heidi cred ca sti despre ce este vorba dar iti spun pe scurt.(O fetita de taralaughing) ).O zi buna. funda?

| ElectronicSound a răspuns:

E lunga rau dar incearca Mizerabilii. Dupa ceai citit-o o sati ramana in cap forever. Si Scaramouche-rafael sabatini.Am auzit cai faina.

| beautifulpeople a răspuns:

Incearca Heidi, fetita muntilor sau cartile scrise de Jules Verne

| DunareClaudiu a răspuns:

Incearca "2 ani de vacanta" de jules verne

| MalinaAndreea a răspuns:

Eu zic sa incerci altceva.
Iti recomand:
Anna Karenina-Lev Tolstoi
Shogun-James Clavell
Papillon-Henri Chariere
Invitatie la vals-Mihail Drumes
Lolita-Vladimir Nabokov
Sper sa iti placa.winking

| XoMasquaradeXo a răspuns:

"Singur pe lume" de Hector Malot
"Cavalerii Pardaillan" de Michael Zevaco
"Marile sperante" de Charles Dickens
"Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes

| stepphy a răspuns:

Jurnalul unui pusti.
Sau
Nastrurel

| Nella15 a răspuns:

"Gavroche Cosete" de Victor Hugo la fel e buna, "David Copperfield" de Charles Dickens

| Nella15 a răspuns:

Iti recomand "Aventurile lui Huckleberry Finn" e foarte interesanta si e aventura!

| Anutzza3708 explică:

* Calatoriile lui Gulliver

| Fataalbastra a răspuns:

''Singur pe lume'' de Hector Malot
''Batalia pentru radio''
. Roata Timpului(are 10 volume din care, din pacte, numai 3 traduse in limba romana)
. Seria Twilight(Amurg, Luna Noua, Eclipsa, Zori de zi, mai urmeaza un volum care inca nu este gata)
. Trilogia Bartimeus(o carte super, imbina lumea moderna cu cea a vrajitorilor, explicand succesul Guvernului Marii Britanii)
. Harry Potter(este ok. dar i'a cam trecut vremea)
Funda?!

| Maria_Martin_1992 a răspuns:

Jules Verne are foarte multe carti de genul acesta, chiar sunt interesante. Poti incerca!

| SeB4StYaN a răspuns:

1fantoma de la opera de gaston leroux
2ocolul pamantului in 80 de zile de jules verne
3 20 de mii de leghe sub mari de jules verne
funda happy