| cookieshor a întrebat:

Am scris o poezie:

Noi doi in noapte

Sunt eu cu tine-n noapte
Printre versuri printre sopate
Doar distanta ne desparte
Ca sa te am aproape

Se nasc povesti si amintiri
Tu porti cristale in priviri
Pe geamul trist in gol privesti
Eu nu sunt,nici tu nu esti.

Chem stelele-n ajutor
Privesc pe cer ratacitor
Si-astept un semn de bun venit
Mi-e dor de tine si nu mint!

Si din lacrimi iti voi face
Declaratii de iubire
Timpul sa-l putem intoarce
La frumoasa amintire.

Al lacrimilor trist covor
Imi sta martor nemuritor
Si-astept din inalta zare
Urma ta ratacitoare

Incep acum iar sa te caut
Printre negura,prin stele
Te doresc din ce in ce
Esti in visurile mele.

Acorda-mi doar un minut
O clipa-n dar sa te sarut
Un zambet inocent pe fata
Esti micuta mea dulceata

Altarul inimii e sfant
Eterna e iubirea
Si cat ma aflu pe pamant
Nu vreau sa-ti pierd privirea.

Chiar daca sufletu-i pustiu
Si cruda e iubirea
Fara tine,cred acum
Ma apuca nostalgia...

Eu nu vreau bani/nu vreau avere
Vreau o simpla mangaiere
Si-o sarutare vreau sa-mi dai
Iubirea noptilor de mai.

Te iubesc cum nimeni alta
Nu te-a mai iubit vreodata
Te port in gand la infinit
Si sunt doar o simpla fata.

Si toate-s goale si pustii
Eu nu mai vin tu nu mai vii
Si inima ta apartine
Unui strain de langa tine.

Sufletu-mi e negru si iar sunt suparata
Caci tu iarasi mai mintit
Stiu...
Iubesti o alta fata!

Printul visurilor mele
Intoarce-te la mine
Caci te iubesc si ma iubesti
Tu asta o stii bine.

Ma iubesti oare pe mine
Cum noaptea iubeste luna?
Cum iubeste vantul cerul
Inca din totdeauna?!?

Toate s-au schimbat
De cand ai plecat
Pamantul s-a cutemurat.
Noptile par mai sufocante
Eu sunt aici tu esti departe.

De-ai fi tu gand in mintea mea
De-ai fi o adiere
Sa poti simti sa poti vedea
A inimi-mi tacere.
Eu nu iubesc pe-altcineva
Nici nu ma joc cu tine
Insa si eu te-as intreba daca te joci cu mine.

De te-as avea macar un ceas
De te-as avea macar o clipa
De timp n-as face risipa
Si-as veni incet in zbor
Calare pe un covor
Si ti-as bate incet in geam
Sa-ti spun ca esti tot ce am.
De aceea intelegi
Ca dragostea n-are legi
Si putem zbura departe
Printre vise printre soapte
Precum stelele-n noapte.

De-ai fi o floare in ghiveci
As face orice sa ma intelegi
Sa-ti spun zilnic te iubesc
Tainic, dulce sa-ti soptesc
Inainte de culcare
Sa-ti mai dau o sarutare...

Pe o aripa de vis
Rup o bucata din luna...
Te sarut incet pe-obraz
Si-ti zic dulce:
Noapte buna!
Ce parere aveti? M-as gandi chiar sa o pun pe muzica... Vreau cat mai multe pareri. big grin Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeehhCarla a răspuns:

Cute:* hai sa o vedem pe youtube dar nu uita sa ne postezi linkul

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Text de primă calitate pentru manele.
Dacă ție ți s-au publicat în ceva reviste astfel de „poezii " înseamnă că cei de acolo sînt mai analfabeți ca tine.
Pentru „Robin 0744" - sincere felicitări!

| corolav a răspuns:

În plus, dacă ai impresia că ești atît de pricepută în poezie, de ce mai era nevoie să primești părerile noastre?
Și Quasimodo se credea un Adonis, în nețărmurita luidragoste pentru Esmeralda.
Dar, spune bine vorba latinului : De gustibus non „distupabant".
Tu ești de fapt o veritabilă „mens sana in corpore „barosana"-".
Înainte de a încheia ascultă cîteva vorbe de la un om mai trecut prin viață.
În lumea asta a noastră există patru, NUMAI PATRU, categorii de oameni.
Cei care știu că știu.
Cei care știu că nu știu.
Cei care nu știu că știu.
Cei care nu știu că nu știu.
Mai spune un text din Sfînta Scriptură: Fericiți cei săraci cu duhul că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Să trăiești și să fii fericită!

| cookieshor explică (pentru corolav):

Iti multumesc pentru sfaturi, probabil esti o persoana mai in varsta decat mine si se pare foarte citita si apreciez recenzia ta, dar tin sa te anunt ca aceste versuri le-am scris la varsta de 10 ani... Nu prea cred ca oricine poate scrie poezii. Si cum ai spus tu fiecare cu gusturile lui. Mai am si alte poezii http://biblioteca-prafuita.blogspot.ro/......julia.html Si multora chiar le-au placut.Parerea voastra am cerut-o pentru ca eram curioasa sa stiu ce gandeste lumea, iar textul de mai sus nu este poezie si doar o inlantuire de versuri pentru o piesa.Actual in trupa mea versurile sunt mult mai bune, la fel si piesele si iti multumesc din suflet pentru critica! Asta ma va ajuta data viitoare sa scriu si mai bine.In zilele noastre, daca cineva nu te si critica putin nu faci nimic. Uite id meu drept_blonda4ever ai putea sa-mi dai add si sa-mi mai dai cateva sfaturi?

| corolav a răspuns (pentru cookieshor):

Mă bucur că mi-ai scris și că nu m-ai luat și pe mine „în șuturi" ca și pe Robin 0744.
Cînd ai așternut textul în paginile TPU ai spus că e „o poezie".
Acum îmi spui că „de fapt, nu e poezie".
Faci cum crezi și te manifești cum crezi, nu am nimic împotrivă dar mă bucur că, cel puțin în textul trimis mie, recunoști că „ai cam sărit puțin calul".
Atunci cînd ai scris „aveai 10 ani" ( așa îmi spui, pentru a atenua puțin din naivitatea textului ).
Dă-mi voie să nu te cred. La cei 67 de ani ai mei, cred că mă pricep să „citesc" niște școlari.
La vîrsta de 10 ani, o fetiță nu gîndește „ sunt cu tine în noapte".
La vîrsta de 10 ani o fetiță încă se mai joacă cu păpușile. Joaca „ de-a mama și de - a tata" vine ceva mai tîrziu.
La revedere și să fii sănătoasă!

| cookieshor explică (pentru corolav):

Bine domnule profesor, dar eu nu vreau sa demonstrez nimic eu sunt genul de copil rebel si neascultator iar versurile/poeziile mele sunt moderne indiferent de parerea dvs, important e sa prinda la public.Multumesc mult!

| corolav a răspuns (pentru cookieshor):

Depinde și ce fel de public.

| cookieshor explică (pentru corolav):

Public incepand de la 0 la 25 de ani, iar pentru restul am balade si romante tongue

| Robin0744 a răspuns:

Absolut sinistru, dovada clară a lipsei talentului şi a inadecvării la sensibilitatea contemporană. O ruşine.

| cookieshor explică (pentru Robin0744):

In calitate de ce iti permiti sa spui asa ceva? Esti mare talent sau vedeta? Pentru cultura ta generala poeziile mele au fost publicate chiar si in reviste.Scriu versuri inca de mica si am castigat foarte multe concursuri... Oficial sunt intr-o trupa si eu compun versurile :p Dar multumesc oricum pentru parerea ta.Romania este o tara plina de corupti, analfabeti si bagatori de seama.Inseamna ca tu esti "Mihai Eminescu2" laughing pe bune acum.
Multumesc oricum! Sper ca Dumnezeu sa-ti lumineze mintea!

| D3jflv a răspuns:

Este destul de ok. Pune-o pe youtube si ii voi da un LIKE

| Johannaaa a răspuns:

Superbatting eyelashes

| AngelAna1997 a răspuns:

E frumoasa

| AngelAna1997 a răspuns:

Zici ca ai scris luceafarul