| lovefan a întrebat:

Buna,TPU! As vrea sa aflu care sunt lecturile esentiale pana la clasa a9a. Multumesc anticipat pentru ajutor!:*

Răspuns Câştigător
| Bubu4 a răspuns:

Buna, uite cateva carti pe care ar trebui sa le fi citit pana in clasa a9a inclusiv :
I.L. Caragiale : Momente si schite, teatru
I. Creanga : Amintiri din copilarie, Povesti si povestiri
L.Blaga : Poezii
G.Cosbuc : Poezii
M. Eminescu: Poezii
M.Sadoveanu : Hanu Ancutei, Baltagul
I.Slavici : Nuvele
I. Teodoreanu : Ulita copilariei, La Medeleni, In casa bunicilor
V.Alecsandri : Chiritele
M. Preda : Morometii (primul volum in special ).
Cam atat imi amintesc sa fi fost lectura esentiala. Succes in noul an scolar :*

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici lista acestor lecturi, în partea de jos a paginii http://lecturirecenzate.ro/ Multe dintre ele sunt povestite pe scurt pe acel site.