| Andreea_7045 a întrebat:

Mai e foarte putin pana incepe scoala si as vrea sa incep sa citesc lecturile pe care le voi studia anul acesta la romana. Sunt clasa a 9-a si nu stiu ce trebuie sa citesc. Ma puteti ajuta? Probabil e irelevant, insa mai bine specific ca am intrat la filologie-germana in Jean Monnet, Ploiesti.Prin urmare, astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| TheDaffodil a răspuns:

Din cate stiu, fiecare profesor imparte bibliografia pentru cei 4 ani de liceu intr-un mod diferit, in sensul ca la finalul clasei a12a tu trebuie sa ai ca opere studiate x, y, z, etc, insa nu conteaza foarte mult anul in care studiezi operele. In orice caz, daca imi amintesc bine, in a9a si a10a se studiaza: "Maytrei" (M. Eliade), "Romanul adolescentului miop" (M. Eliade), "Mara" (Ioan Slavici), "Ion" (Liviu Rebreanu), "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" (Camil Petrescu). Cam astea ar fi romanele principale, restul operelor (nuvele, schite, povestiri, basme, poezii) sunt mai scurte si le poti citi pe parcurs.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Balta alba, baltagul, balada mesterului manole.Mara-ioan slavici si batranul si marea de ernest hemingway.

cat mai multe schite de caragiale,in principal d-l goe, vizita, bubico si o scrisoare pierduta.

ai putea citi si multe poezii de Mihai Eminescu si tudor arghezi.
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

***
incepe cu astea

balta alba
luceafarul
baltagul
balada mesterului manole
operele expresionistilor

| Magoo88 a răspuns:

Mara, O scrisoare pierdura, O noapte furtunoasa, Mayitrei si cam atatea imi amintesc. Si eu invat tot in Ploiesti dar nu in Jean Monnet. xDD