| Sakura1812 a întrebat:

Bună TPU! Caut citate critice pentru cartea Tess D'Urberville ( in romana sau engleza )... mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

"La fel ca toate marile personaje ale literaturii, Tess trăieşte dincolo de paginile cărţii, ca o prezenţă permanentă a imaginaţiei." (Irving Howe)

"Locul de frunte pe care Thomas Hardy îl deţine printre scriitorii literaturii engleze moderne este unul binemeritat, iar sensul ultim al scrierilor lui ne face mai conştienţi de natura noastră umană." (Richard C. Carpenter)

"Hardy este un romancier desăvârşit atunci când forţa sa narativă se concentrează pe conturarea unui singur personaj şi este definitoriu faptul că atunci când personajul este o femeie, romanul său atinge culmile măiestriei literare." (Simon Gatrell)

"Personajele lui Hardy, ca şi cele ale lui Shakespeare, sunt concepute poetic, apar şi înaintează de-a lungul întregii vieţi însoţite de vibraţie poetică. Ele ne surprind printr-o dimensiune lirică, iar inspiraţia care le-a născut ni se pare imaginativă şi poetică prin excelenţă." (Vera Calin)

Atât am găsit. Sper să îţi fie de folos. Pa-pa.