| DropsOfLov3 a întrebat:

ce faceti? happy Sunt curioasa voi ce poezii mai cititi? Mie imi plac cele de Tudor Arghezi. Voi in ce poezii de Tudor Arghezi va regasiti, care va reprezinta si de ce?
Funda :*

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luceafarul-Mihai Eminescu e preferata mea(ma inspira)

| SebylVane1890 a răspuns:

Citesc multe poezii dar cele de Tudor Arghezi nu prea ma pasioneaza...nu prea e genul meu.Stiu ca o sa sune ciudat dar autorul meu preferat e Ion Minulescu.E mai profund si mai dur, mi se pare mai interesant big grin

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi plac 'Cuvinte Potrivite '(volumul).Mi se par mai elaborate, desi nu par la prima citire.

| Mέℓℓ a răspuns:

Ca sa citesti Tudor Arghezi..trebuie sa gandesti mai ..profund.Poeziile lui nu-s ca sa le citesti la suprafata precum cele ale lui Mihai Eminescu.Trebuie sa privesti dedesubtul cuvintelor sa zic asa.Fiecare cuvant are un inteles figurat pe care trebuie sa-l descoperi.
Creion, Cantec de adormit Mitzura, Caligula, Ex libris,...happy