| lavynya18 a întrebat:

ce rege a fost criticat de catre jean de la fontaine?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu iti pot spune cu siguranta, dar cred ca a fost vorba despre Ludovic al XIV-lea al Frantei, din moment ce a trait pe vremea lui si aceste i-a arestat cel mai bun prieten.
Mai multe detalii gasesti la

http://ro.wikipedia.org/wiki/Jean_de_La_Fontaine

O seara placuta!

| Alsodrfegnha a răspuns:

Cu siguranta Ludovic al XIV-lea. De fapt, aceasta critica de care vorbesti tu, a fost foarte subtila, putini indraznind sa il infrunte pe rege. Pentru mai multe detalii si pentru a-ti petrece timpul intr-un mod placut si educativ, te sfatuiesc sa vizionezi filmul "Le Roi, L'Ecureuil et la Couleuvre". Have a nice day happy

| andy332546 a răspuns:

Ludovic al XIV-lea

Sunt sigura.