| AdriannaGummybear a întrebat:

Hey imi puteti da si mie alte opere scrise de Jean de La Fontaine?(Inafara de celebrele Fabule). Va roog rapid!

Răspuns Câştigător
| alexb a răspuns:

* Corbul şi vulpea (traducere de Ion Heliade Rădulescu)
* Casa lui Socrate
* Musca şi furnica

Si o fundita big grin

Sper ca te-am ajutat! happy

1 răspuns:
| Cristina_7308 a răspuns:

Poveștile lui La Fontaine complete în versuri, o ilustrată și adnotată de traducere, prin Runyon Paul Randolph. Pub. McFarland & Company, 2009. Opere(fabule) ce il definesc :

Lupul si mielul *
Vulpea si barza *
Corbul si vulpea*
Greierele si furnica*

Fabula =istorioara alegorica, de obicei in versuri ( spre exemplu cele insirate mai sus ), in care sunt satirizate anumite moravuri si deprinderi, folosindu-se procedeul personificarii animalelor sau lucrurilor; (definitie originala DEX - dictionar explicativ )