| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum multi dintre voi stiti se apropie examenele pentru admiterea la liceu big grin

Dupa o recapitulare amanuntita asupra intregii materii pentru la Limba si Literatura Romana mi-am dat seama cu stupoare ca nu stiu sa explic bine semnificatia titlului unei opere epice prin 2 argumente. Ceea ce stiam se lega de rezumatul textului, aceasta fiind doar o trasatura. La a doua ce as putea scrie? Sa ma leg de personaje, parerea naratorului exprimata in mod indirect sau de modul principal de expunere?

Si inca o intrebare big grin Ce credeti ca ne-ar putea pica? Eu sunt sigura ca demonstratia apartenentei unei opere la specia literara "basm" sau la genul epic este cam imposibil. Atunci sa ne axam pe genul liric poate pe pastel si descriere? Credeti ca la partea a doua ne-ar putea pica ceva legat de textele nonfictionale?

Multumesc si succes tuturor absolventilor de scoala gimnaziala, liceu sau facultate!

12 răspunsuri:
| teodora24 a răspuns:

Si eu sunt in clasa o 8-a si am auzit ca s-ar putea sa ne dea sa comentam balada Miorita.Asa am auzit, nu stiu, sper sa ne dea ceva mai usor...semnificatia titlului ar fi buna!:*
Succes tuturor la examen!:****

| airaad a răspuns:

Titlul poeziei --- este in relatie cu textul, redand motivul central al poeziei.Mai precis, poezia evidentiaza tema ---(naturii, dragostei etc.) in care autorul descrie ---(zici ce descrie)
Asadar, predomina ca mod de expunere descrierea (de tip tablou, daca e cazul) in care autorul transfigureaza artistic realitatea, cu scopul de a impresiona cititorul.
Sub astect stilistic, semnificatiile titlului sunt sustinute si de cateva figuri de stil.Astfel ---(comentezi figurile de stil)
Sub aspect gramatical, titlul este format din --- (2 substantive, un substantiv etc.)
In concluzie, titlul poeziei --- este in relatie cu textul, creionand motivul central al acestuia.

Asta e cam toata argumentarealaughing

Eu cred ca ne pica genul liric deoarece nu s-a mai dat demult si cred ca pica semnificatia titlului thinking

Succes la examen!

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru airaad):

Multumesc, dar eu aveam nevoie la semnificatia titlului pentru genul epic laughing La liric mi se pare simplu. Bafta si tie tongue

| airaad a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Ma grabeam si nu am vazut ca epice whistling laughing Nu cred ca o sa ne puna la epic sa comentam titlul, adica cu siguranta o sa ne dea sa caracterizam un personaj sau sa argumentam ca apartine la basm, fabula etc.

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru airaad):

Orice e posibil si multumesc din nou pentru raspuns laughing

| Alecs19 a răspuns:

Pararea mea e ca acum trebuie sa te relaxezi, nu incerca sa te stresezi acum in ultima zi.Eu zic sa iesi afara cu prietenii prin parc si sa te distrezi si maine o sa ti se para usor. Bafta multa la examene!

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru Alecs19):

Mersii la fel tongue Dar care prietenii? Toti stau si invata laughing

| cakeforyou a răspuns:

Nu stiu de ce presimt ca o sa ne pice semnificatia titlului sau mesajul unui text liric:-s...si nici eu nu le prea stiu.straight facesucces si tie!

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru cakeforyou):

Multumesc la fel puppy dog eyes Dar eu cred ca o sa ne pice pastelul sau orice altceva legat de genul liric...

| cakeforyou a răspuns (pentru LauraFlorentina12):

Sper sa fie cum ziciwinking

| Yoyoss a răspuns:

Hey :* si eu sunt pe clasa a 8a si la prima intrebare ti-as raapunde cam asa : spui caee este legatura titluli cu textul, din ce este compus el, si daca apare exact asa in text. La a doua intrebare sunt aproape sigura ca ne va pica descrierea unui personajwinking

| LauraFlorentina12 a răspuns (pentru Yoyoss):

In legatura cu prima intrebare : ce sa scriu in introducere stiam si la prima trasatura la fel big grin Dar problema venea cand trebuia sa scriu al doilea argument. Dar multumesc pentru raspuns si mare succes la examene! Si sa intrii la liceul dorit!