| RuffusSs a întrebat:

imi place sa citesc, am 14 ani si vreau si eu numele unor carti gen romane politiste, cum ar fi Urmarirea abia incepe de Theodor Constantin, O crima aproape perfecta ( nu-i mai stiu autorul) sau daca nu ceva de dragoste cum ar fi Fantoma de la opera de Gaston Leroux. Multumesc anticipat, dau si fundita. :3

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O crima aproape perfecta a fost scrisa de Haralamb Zinca. Acesta a scris multe carti politiste si de spionaj, gasesti toate titlurile pe ro.wikipedia.org. De asemenea gasesti toate titlurile lui Theodor Constantin tot pe ro.wikipedia.org.
Sunt multi scriitori de romane politiste buni, romani si straini, de ex. Rodica Ojog-Brasoveanu, Agatha Christie, George Simenon, Raymond Chandler, Peter Cheyney, George Arion, etc.

| anonimg a răspuns:

Mai bine citeste o carte buna: "Tragedia veacurilor".
http://sdarm.md/prophecies/marealupta sau o poti cumpara de aici: http://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor-editie-standard
Este aceeasi carte cu titlu diferit.

Sau o multime de alte carti de aici:
http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| milan9 a răspuns:

Iata spre exemplu cateva carti pe teme de spiritualitate daca te intereseaza subiectul.

Pe teme de "stiinte" te-ar putea fascina cu adevarat daca ai putea gasi:
"Ce este viata? Si spirit i materie"- Erwin Schrodinger - preniul Nobel pentru fizica cuantica.

| Kaℓi a răspuns:

Cele mai faine carti politiste (pe care le-am citit eu) sunt scrise de Peter Cheyney si Raymond Chandler. Nu-mi amintesc acum niciun titlu, dar sigur stie Google.
Ah, si sa nu uitam de Agatha Christie si Rodica Ojog-Brasoveanu... geniale!

| thegatekeeper a răspuns:

Cele de Agatha Christie (Crima din Orient Express, de exemplu), Jo Nesbo (Fantoma trecutului) si cele de autori nordici (e o intreaga serie, cu coperta neagra pe care o gasesti in aproape orice librarie).

| wolder a răspuns:

O crima aproape perfecta - HARALAMB ZINCA

as vrea si eu s-o citesc, cum ti s-a parut?

Romane politiste care merita citite de Agatha Christie:

Crima din Orient Express
Zece negrii mititei
Conacul dintre dealuri

am mai citit si : Misterul crimei unui cadavru -dar nu are prea multa actiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile scrie de Arthur Connan Doyle, Agatha Cristie si Edgar Allan Poe.

| xGreenSmokex a răspuns:

Incearca Zece negri mititei, Crima in Orient Express, Amintirile lui Sherlock Holmes (tipul ala te lasa masca), Cainele de teracota. Am inceput sa citesc Jocurile Foamei: revolta si mi se pare interesant happy