| Maddalinapunct a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc?
Am aproape 15 ani. de preferinta romane de dragoste sau politiste happy

Răspuns Câştigător
| DodyQkz a răspuns:

O crima anuntata de Agatha Christie

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Homer –Iliada
Horaţiu – Satire
Ibsen, Henrik – Stâlpii societăţii
Keats, John – Odă la o urna grecească
Fontaine, Jean de – Fabule
Moliere – Avarul
Shakespeare, William – Regele Lear, Romeo şi Julieta
Tolstoi, Lev – Război şi pace
1.Seria Twilight-Stephen Meyer
2.La rascruce de vanturi-Emily Bronte
3.Pe aripile vantului-Margaret Mitchell
4. Femeia in alb-Wilkie Collins
5. Puterea unei femei-Barbara T. Bradford
6. Emma-Jane Austen
7.Doamna cu garoafe-A.J.Cronin
8.Doamna cu camelii-Al. Dumas Fiul
9. Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi-Camil Petrescu
10.Mandrie si prejudecata-Jane Austen
11. Lorelei-Ionel Teodorescu
12. Jane Eyre-Charlote Bronte
13. Jurnalul secret al Laurei Palmer-Jenifer Lynch.

| Bitzy a răspuns:

1. Diabolicele - Boileau Narcejac --> A fost o carte după părerea mea perfectă. Acțiunea predomină și finalul este unul plin de suspans.
2. Dulce ghinion-Kevin Alan Mike --> Autorul a îmbinat foarte bine acțiunile.E o carte ușoară.Se prezintă viața unei fete pesimiste ce a suferit un accident.
3. Bărbatul din tablou-Susan Hill --> Această carte m-a surprins enorm.Nu e deloc plictisitoare.Mai mereu rămâi captivat de acțiuni.Suspansul domnește.
4.Pentru dezvoltarea personala, dacă ai chiar și 10 ani sau poate chiar 18, 30! Depinde de fire, dacă ești jucăușă și vrei activități, îți recomand cărțile scris de Jennie Kim.
Dacă dorești niște clasici și ești romanitică : Enigma Otiliei-George Călinescu, Lorelei-Ionel Teodoreanu, Maitreyi-Mircea Eliade, Donna Alba-Gib Mihăilescu.
Și volumele : Cronicile lumii pământene de Licia Troisi *3 volume* ți le recomand dacă vrei să trăiești o perioadă cu totul specială dar emoționantă, plină de suspans.
Sper să-ți placă. Există milioane de cărți ce probabil ar fi pe placul tău, trebuie doar să ai timp și voință.
Și mai găsești și aici sfaturi : http://cioburi-de-vise.blogspot.ro/
Sper că te-am ajutat!

| radu75 a răspuns:

Panza de paianjen de cella serghi

| Skit333 a răspuns:

De poker happy

| ElenaDiana2000 a răspuns:

Romeo si Julieta