| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
Imi poate recomanda cineva o carte cu teste de engleza gen Cambridge? As vrea sa dau examenul peste vreo 2 ani si as vrea sa incep de pe acum sa ma pregatesc.

36 răspunsuri:
| Sergiu1996 a răspuns (pentru ShadeAdda):

Nonsense

| ShadeAdda a răspuns (pentru Sergiu1996):

If you say so... laughing

| Sergiu1996 a răspuns (pentru ShadeAdda):

Zip your lips, daca nu vrei sa ma ajuti, asa si zi...

| ShadeAdda a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ideea nu e ca nu vreau sa te ajut, sper ca asta e clar. Ti-am zis care e problema. Dar cum poti sa inveti engleza este sa o exersezi in mod constant. Sa o practici. Sa ajungi sa vorbesti si sa GANDESTI in engleza. Informeaza-te in engleza. Urmareste videoclipuri. Uita-te la filme. Joaca jocuri cu alti jucatori. Comunica. Asculta muzica - analizeaza versurile. Scrie in engleza.
Limba aceasta nu o exersezi facand doar exercitii dintr-un manual. Nu. Trebuie sa o PRACTICI in mod constant. Daca ai notiunile de baza (ceea ce am vazut ca le ai) atunci nu-ti va fi prea greu sa urci, usor-usor, in posibilitatea de a intelege aceasta limba ca pe propria limba materna. E vorba de a invata cuvinte necunoscute. De la cele mai uzuale (and, an, a, Apple, hello, bye, wait up, help) pana la cele mai putin folosite (hollow, eloquence, imbue, leisure, wherewithal, etc.) si sa le folosesti in limbajul de zi cu zi in limba engleza.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru ShadeAdda):

Ok,dar nu inteleg de ce nu ai vrea sa ma ajuti?

| ShadeAdda a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ti-am zis deja. Nu-mi dau adresa de mess persoanelor necunoscute.winking