| MEIALI a întrebat:

Imi puteti explica pasii de a face o carta?

Răspuns Câştigător
| Anca_Madalina_1995 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai inspiratie si multa imaginatie. gaseste ceva care la prima parte sa fie cat de cat captivant ca sa mareasca dorinta cititorului de a citi mai mult, acum depinde de ce vei tu sa faci cartea (poveste, drama sf etc...) poti sa te gandesti la ce ai vrea tu de la o carte pe care o citesti si sa iti faci un fel de "plan" asa o sa scrii mai usor cartea. nu uita sa ai cuprinsul adecvat, adica sa nu sari de la o parte la alta, de la o actiune la alta etc. si cred ca printre cele mai importante punctul culminant atunci cand intr-un fel se stabileste decizia dar ceva se intampla si se produce o schimbare radicala de plnuri. iar spre sfarsit gandeste-te la ceva real care se intampla chiar si in zilele noastre poti sa pui ceva de genu" si uite asa anii au trecut si desi nu pot sa uit ce s-a intamplat mi-am refacut viata....etc sper ca te-am ajutat. funda?

1 răspuns:
| AntoniaOrman a răspuns:

Trebuie sa ai imaginatie, scrii cartea si te duci la editura. lol