| DianaEmmaPink a întrebat:

Bună TPU!
Ma plictisesc și m-ar ajuta enorm dacă mi-ați putea spune ce sa mai citesc.
Ps: sunt fata am 14 ani și citesc orice gen de cărți
Dacă îmi puteți spune și dacă voi ați citit-o și va plăcut sau nu m-ar ajuta mult.
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Crescent a răspuns:

In tabara la sky, Nascuta din fum si os, Cu totii suntem facuti din molecule, O frantura de alb, Ps imi placi, Iubire de proba, Anomalii
Cam astea cred ca ar fi ok pentru varsta ta si mi-au placut si mie

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alexandre Dumas.

| dinaprilie a răspuns:

Daca iti plac sfurile incearca jocul lui ender.

| Seba2013 a răspuns:

Citeste aceste carti daca ai timp si ilumineaza-ne si pe noi despre Istoria Artei.
Félix de Azúa in aceasta conferinta spune ca in sec 19 apare o miscare romanticista care ataca luminile ILUSTRATIEI (neoclasicismul), CLASICISMUL, RATIUNEA si pe DUMNEZEU.
https://www.youtube.com/watch?v=k3GFFiYGJPc
Asta este cartea unde scrie ceea ce vorbeste in aceasta conferinta: VOLVER LA MIRADA FELIX DE AZUA.

Vezi de ce s-au stins luminile de atunci, ce s-a rupt, ce s-a ocultat si de ce astia de vreo 200 si ceva de ani s-au crezut mai tari decat cei de mi de ani care erau clasicismul si ilustratia.
Acest autor mai spune ca aceasta miscare s-a nascut odata cu pietismul sau sectele care nu au mai vrut sa pastreze canonul clasic pentru arta.
https://es.wikipedia.org/wiki/Canon_(arte)
Hegel separa istoria artei in 3 momente: Una simbolica, alta clásica si cealalta romántica. Mai spune ca odata cu miscarile acestea, a disparut arta crestina si s-a suprapus artele acestea negre. El spune ca credinta fara arta ramane doar intelectualitate. Pe Kierkegaard il obsesioneaza lucrul acesta.

Vezi Sturm unde Drang si Suferințele tânărului Werther de Goethe cum romanticistii astia sufera si traiesc in tragedie.

Citeste Republica Platon cartea a 3-a. El vorbea de un dynamis sau aliniere intre: Inteligenta, vointa si sentimente.

Revolta romantică : Arta romantică în opoziţie cu cea clasică de
Clark, Kenneth

The Roots of Romanticism Isaiah Berlin.

PRELEGERI DE ESTETICA - HEGEL

FRIEDRICH NIETZSCHE
Nasterea tragediei - Friedrich Nietzsche

KANT-CRITICA FACULTATII DE JUDECATA

Mai vezi: JOHANN JOACHIM WINCKELMANN, Baumgarten, Jena Romanticism, etc.
Tare mai este si Marcel Proust cu micuța madeleină. El vorbeste de memorie si uitare sau cum spunea Freud cu obiectul pierdut.

Acum ai o perspectiva si fire ca sa urmaresti. Dupa aceea vino si pe la noi ca sa ne inveti adevarul si sa ne scoti din intuneric, pentru ca aceasta miscare romanticista de vreo 200 de ani ne ataca si ne transforma in umbre si praf. Ne activeaza amigdala si ne perturbeaza iar dupa aceea trebuie sa luam ansiolitice, antidepresive si trebuien sa il cautam pe buda, pentru ca nu suntem tari ca o roca ci ne pierdem starea esentiala in ceea ce este temporar si aparent. Daca ai spus orice...ti-am inmanat torta sau responsabilitatea crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia
Secretul
Calea către Hristos
Terapia prin râs

| TheStrategist a răspuns:

Uite aici o listă cu cărți:
https://www.mediafax.ro/......e-13204248

| Iuli122122 a răspuns:

Asteaptă să lansez eu cartea scrisă de mine rolling on the floor)

| DianaEmmaPink explică (pentru Iuli122122):

Aștept doar sa îmi spui când, sa fiu prima care o cumpără!?

| Iuli122122 a răspuns (pentru DianaEmmaPink):

Lasă-mi instagramul să afli, așa dacă tot esti prima, o ai si pe gratis =)

| Io277 a răspuns:

Minunea
Băiatul de acvariu
Inimă de cerneală
Însemnările unei puștoaice
Desântec pentru lună