| fuzzer a întrebat:

Buna,TPU! Ma puteti ajuta cu un site, despre critica literara in general.Dar sa gasesc autorul si opera. FUnda!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Începe prin a-l citi pe George Călinescu (critic și istoric literar, pe lângă faptul că a fost eseist, prozator, estetician, dramaturg, publicist etc). Uite, de exemplu cartea sa "Principii de estetică", o găsești online, pe scribd. Lecturează și "Cinci prozatori în cinci feluri de lectură" de Crohmălniceanu.
Alt autor de critică: Nicolae Manolescu cu "Istoria critiică a literaturii române", de același autor "Arca lui Noe".
Citește-l pe Ovid S. Crohmălniceanu. Sau pe Perpessicius cu "Studii eminesciene", "Lecturi intermitente", "Mentiuni critice" (vol. I-IV)

| fuzzer explică (pentru floresdemayo):

Mersi,raman recunoscator.

| floresdemayo a răspuns (pentru fuzzer):

Pentru atât happy? Oricând îți pot recomanda si altele! Dar critica e critică, se studiază mai mult în anii facultatii.

| fuzzer explică (pentru floresdemayo):

Inteleg,eu sunt la liceu, si aveam niste nelamuriri cu critica.Da, mersi.

| floresdemayo a răspuns (pentru fuzzer):

Dacă ești la liceu, citește "Compendiu de teorie și critică literară/ Repere pentru bacalaureat", autori Camelia Gavrilă și Mihaela Doboș.

5 răspunsuri:
| Vio199 a răspuns:

Http://www.criticaliterara.ro/ sper ca e ok :D