| roland2948 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti niste carti cu dragoste de adolescenti, a-si prefera ceva din literatura romana!? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand, din literatura romana, romanul lui Mihail Drumes, "Elevul Dima dintr-a saptea", in care este prezentata o frumoasa si intensa poveste de dragoste intre doi adolescenti, Lotte si Grig. De asemenea, tema iubirii adolescentine apare si in rmanul in cinci volume, "Ciresarii", scris de Constantin Chirita, dar si in "La Medeleni" (dragostea dintre Danut si Monica, iubirea Olgutei pentru barbatul mai in varsta decat ea, Vania). Lectura placuta orice ai alege! O seara frumoasa!

2 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

"Enigma Otiliei" (G. Calinescu) si, daca doresti si ceva mai actual, poti cauta "Gemenii" (din volumul "Nostalgia) de Mircea Cartarescu.

| addelyna2014 a răspuns:

Scrisoare de dragoste, invitatie la vals si elevul dima dintr-a saptea ( toate sunt scrise de m. drumes) :*