| Denysa0012 a întrebat:

Buna, TPU! Vă rog să îmi recomandați macar 5 carti pe care le pot citi in vacanta aceasta! Trec in clasa a 7 a. Nu as vrea carti cu vrăjitori, dragoni, vampiri etc. Nu imi plac deloc cărțile S.F., am citit Harry Potter și nu prea mi-a placut, cu timpul am realizat ca nu imi plac cărțile S.F.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer
Hector Malot - Perrine (Sans famille)
Hector Malot - Singur pe lume
Alphonse Daudet - Jack
Charles Dickens - Oliver Twist
Jack London - Colt Alb
James Fenimore Cooper - Ultimul mohican
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
Harriet Beecher Stowe - Coliba unchiului Tom
Jules Verne - Ocolul Pamantului in 80 de zile
Jules Verne - Doi ani de vacanta

Alexandre Dumas - Cei trei muschetari
Alexandre Dumas - Dupa 20 de ani
Alexandre Dumas - Vicontele de Bragelonne
(toate cele 3 de mai sus alcatuiesc o serie, trebuie citite in ordinea asta)

Walter Scott - Ivanhoe
Walter Scott - Rob Roy

Alexandre Dumas - Colierul Reginei
Alexandre Dumas - Contele de Monte-Cristo
Alexandre Dumas - Robin Hood
Victor Hugo - Mizerabilii
Victor Hugo - Notre Dame de Paris

Daca ai o gandire mai matura, atunci poti trece direct la Jane Austen, Thomas Hardy, Surorile Brontë, etc.

Thomas Hardy: (preferatul meu)
Doi ochi albastri
Jude Nestiutul
Departe de lumea dezlantuita
Tess D'Urberville
Primarul din Casterbridge
Idila pe un turn
Padurenii

Jane Austen - Mandrie si prejudecata
Jane Austen - Ratiune si simtire
Jane Austen - Emma

Daphne du Maurier - Rebecca
Daphne du Maurier - Verisoara mea Rachel

Charlotte Brontë - Jane Eyre
Emily Brontë - La răscruce de vânturi

Mark Twain - Sub cerul liber
Charles Dickens - Marile sperante
Charles Dickens - David Copperfield
Anne Marie Desmarest - Torente
Gustave Flaubert - Doamna Bovary
Tadeusz Dolega-Mostowicz - VRACIUL - Profesorul Wilczur
Fiodor Dostoevski - Crima si pedeapsa
Richard Matheson - Undeva, candva

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Astea nu sunt SF, draga, ci fantasy. Ia si pune tu frumos mina pe un Frank Herbert sau Asimov si mai discutam dupa aia... sau Larry Niven.

| Denysa0012 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu cum se numeste exact tipul acestea de carti! Eu ti-am explicat că nu prea imi plac cărțile de genul asta! Și nu pentru ca am citit doar una, am citit multe de tipul asta cu gândul că imi vor plăcea, dar nimic. Apropo, cuvântul mâna nu se scrie cu î ci cu â.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Denysa0012):

Eu scriu cum am invatat. In clasa a saptea sa nu faci diferenta intre fantasy si science-fiction mi se pare destul de grav. @Ioanagrrr: Pe mine Dostoievski m-a plictisit de moarte. Bine, si romanele noastre m-au bagat in mormint, de-alde Ion sau Padurea Spinzuratilor. WInettou sau Colt Alb, in schimb... alta viata! P. S. Am uitat de Jules Verne.

| AvalohAlyn a răspuns:

John Green-Sub aceeasi stea
John Green-Orase de hartie
John Green-Cautand-o pe Alaska
Paulo Coelho-Alchimistul
Irina Binder-Fluturi

Lectura placuta!

| Plato a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Irinda Binder?! E o jignire la adresa literaturii. "Fluturi" e un gunoi, maculatura.

| Plato a răspuns:

Neaparat sa citesti "Elevul Dima dintr-a saptea" - Mihail Drumes

| RobertMoon a răspuns:

Îți recomand cărțile astea că bănuiesc că nu vrei cărți prea stufoase, iar firul narativ sa fie simplu:
- Robinson Crusoe de Daniel Defoe
- De veghe în lanul de secară de JD Salinger
- Ferma animalelor de George Orwell
- Să ucizi o pasare cântătoare de Harper Lee
- Mic dejun la Tiffany de Truman Capote

| Bozgi200 a răspuns:

Recomand seria Sherlock Holmes happy Sau Enigma Otiliei chiar daca este un roman cartea este foarte captivantă + că o să îți trebuiască și la liceu

| Sindbad a răspuns:

1. o calatorie spre centrul pamantului/capitan la 15 ani/cinci saptamani in balon/ ocolul pamantului in 80 de zile/vulcanul de aur sau, daca nu, altele care-ti pica in mana de Jules Verne.
2. Martin Eden/Aventura cea mare/croaziera cu Dazzler de Jack London
3. Hagakure de Yamamoto Tsunetomo (asta si la 12 si la 22 si la 102 ani merita)
4.Prin pustiu si prin jungla Henryk Sienkiewicz
5. amintiri din copilarie/basme de Ion Creanga
6. Don fernando de Fernand Fournier Aubry
7. Istoria lumii de Hendrik Willem van Loon

| Sindbad a răspuns:

Cu placere
Acum am vazut ca te chema Denisa si nu Denis cum am citit eu in graba. Scoate Hagakure din lista happy nu se potriveste

| Ioanagrrrr a răspuns:

Eu trec a 8-a.Deci eu am citit "Crimă și pedeapsa" "Idiotul" și acum citesc "Frații karamazov".Nu vei rămâne dezamăgită îți garantez.Ambele sunt de Dostoievski.Ai mai putea citi "Mizerabilii" de Victor Hugo sau "Povestirea cameristei
de Margaret Atwood". Enjoy laughing))