| xXFrappeGirl a întrebat:

vreau si eu niste carti despre adolescenti.
gen : sub aceeasi stea, cautand-o pe alaska.

Funda:3.

Răspuns Câştigător
| Codeine a răspuns:

Trilogia Divergent-Veronica Roth.(ntr-un Chicago distopic, orasul in care traieste Beatrice Prior, societatea este impartita in cinci factiuni, fiecare dintre ele cultivand o anumita virtute: Candoarea (cei sinceri), Abinegatia (cei altruisti), Neinfricarea (cei curajosi), Prietenia (cei pasnici) si Eruditia (cei inteligenti). In fiecare an, intr-o zi anume, tinerii in varsta de saisprezece ani trebuie sa-si aleaga factiunea careia ii vor fi devotati pentru tot restul vietii. In ceea ce o priveste pe Beatrice, ea trebuie sa hotarasca daca ramane alaturi de parintii ei sau alege factiunea care considera ca i se potriveste cel mai bine. In cele din urma, alegerea pe care o face va surprinde pe toata lumea, inclusiv pe ea insasi.In timpul initierii care urmeaza, marcata de o puternica rivalitate, Beatrice isi ia un alt nume, Tris, si se straduieste sa afle cine sunt cu adevarat prietenii ei si, de asemenea, daca o poveste de dragoste cu un baiat uneori fascinant, alteori enervant, isi poate gasi locul in viata pe care ea si-a ales-o. Dar Tris are un secret pe care l-a ascuns de toata lumea deoarece fusese prevenita ca i-ar putea aduce moartea. Si, pe masura ce descopera un conflict care ia treptat amploare, amenintand sa destrame societatea aparent perfecta in care traieste, afla ca secretul ei ar putea-o ajuta sa-i salveze pe cei dragi… sau ar distruge-o.)

Destine la limite-Katie McGarry.(Nimeni nu stie ce s-a intamplat in seara in care Echo Emerson s-a transformat, dintr-o fata populara, cu un iubit sportiv, ravnit de multe dintre colegele ei, in barfita paria cu cicatrice „monstruoase" pe brate. Nici macar Echo nu-si poate aminti intregul adevar despre seara aceea oribila. Tot ceea ce stie este ca vrea ca totul sa revina la normal.
Dar cand Noah Hutchins, singuraticul teribil de sexy, imbracat cu geaca lui neagra din piele, obisnuit sa se foloseasca de fete, patrunde exploziv in viata ei, cu o atitudine de dur, insa si cu o surprinzatoare capacitate de intelegere, lumea lui Echo se schimba intr-un fel pe care ea nu si l-ar fi putut inchipui vreodata. Normal ar fi ca ei doi sa nu aiba nimic in comun. Iar cu secretele apasatoare ale fiecaruia, sa fie impreuna pare, in mare masura, imposibil.Numai ca, la rascrucea destinelor lor, normalitatea capata alte valente, si nebuneasca atractie dintre ei refuza sa dispara. Iar Echo se vede nevoita sa se intrebe pana unde ar putea forta limitele, si cat ar fi dispusa sa riste pentru singurul baiat capabil s-o invete cum sa iubeasca din nou.)

A 16a Luna -Kami Garcia & Margaret Stohl.(„Nu existau surprize in Gatlin County. Eram practic in mijlocul tarii nicaieri. Cel putin asa credeam. Ce tare ma inselam! Exista un blestem. Exista o fata. Si, in final, va exista si un mormant." Dragoste inca din prima clipa... Inca inainte sa o fi zarit pentru prima data, ea i-a bantuit visele: Lena, fata cea noua de la scoala lui Ethan. Lena, fata cu parul negru si ochi verzi, Lena, cea care locuieste in Ravenwood, vechea plantatie pe care toti cei din Gatlin o ocolesc, toti cu exceptia lui Ethan. Lena, de care Ethan se va indragosti fara scapare. Dar Lena este urmarita de un blestem, pe care ea incearca sa il ascunda cu orice chip. Ea este o Caster, provine dintr-o familie de vrajitoare si la a saisprezecea aniversare, ea va fi chemata. Atunci se va decide daca ea va fi o vrajitoare a luminii sau o vrajitoare a intunericului... Ethan stie ca nu are de ales, lui ii este scris sa o iubeasca pe Lena pe vecie. Dar va putea ea sa-i ramana alaturi indiferent carei parti ii va apartine?)

De 19 ori Katherine -tot de John Green.(Colin, un „fost copil-minune" pasionat de anagrame, pleacă împreună cu prietenul său Hassan într-o călătorie departe de casă pentru a-şi uita toate dezamăgirile în dragoste. Cu 10 000 de dolari în buzunar şi un mistreţ pe urmele sale, Colin vrea să demonstreze Teorema Fundamentală a Previzibilităţii Katherinelor care, speră el, va prezice viitorul tuturor relaţiilor. Iubirea, prietenia şi umorul sunt ingredientele picante ale acestui roman spumos, ingenios construit, despre cum te poţi reinventa.)
O noua senzatie in scoala-Melissa de La Curz.(Gaşca Ashleys este cea mai tare şi trage toate sforile la Şcoala particulară pentru fete a domnişoarei Gamble, din San Francisco. Cele trei tinere sunt superbe, bogate, cu un gust impecabil pentru ce e mai nou în modă – şi da, aşa e, pe toate le cheamă Ashley!
Lauren Page a fost colegă cu ele de când se ştie, iar cele trei „vedete" ar putea să aibă totuşi o amintire vagă despre ce feste i-au jucat acesteia la grădiniţă… dar asta numai dacă sunt puse să facă un efort de memorie.
Însă Lauren Page nu mai este fetiţa timidă de odinioară. Şi deşi şi-a schimbat cu totul lookul – de la hainele de mâna a doua la garderoba de mare clasă de pe podiumurile de modă (având acum chiar şi o asistentă personală pentru shopping!), pe dinăuntru a rămas aceeaşi persoană. Iar acea persoană s-a cam săturat de toate fiţele celor din jur.)

Marfa(Junk)-Melvin Burgess. (asta e foarte interesanta, o recomand : Gemma, o adolescenta de 14 ani, decide sa fuga in lume cu prietenul ei, Nicolas. Acesta din urma incearca sa scape de un tata abuziv si de o mama alcoolica. Dar viata lor noua se transforma intr-un iad atunci cand amandoi cad in capcana drogurilor. Dupa prima lor doza de heroina, nimic nu va mai fi la fel. Un roman pe multe voci, realist si palpitant despre spirala dependentei. )

Trilogia Jocurile foamei-Suzanne Collins.( Este prima carte din trilogia Jocurile foamei si o introduce pe tanara de 16 ani Katniss Everdeen, care traieste intr-o lume post-apocaliptica, unde un guvern puternic, denumit Capitoliu, a crescut dupa mai multe catastrofe devastatoare. Jocurile foamei este un eveniment anual televizat pentru care Capitoliul selecteaza aleatoriu un baiat si o fata din fiecare dintre cele 12 districte, si mai apoi sunt pusi sa se confrunte intr-un joc de supravietuire si in care trebuie sa se ucida intre ei pana cand ramane numai unul.)

Fascinatie-Melissa Marr.(Fascinatie este primul roman dintr-o serie despre o lume in care zanele se amesteca cu muritorii. Povestea o introduce pe Aislinn, o adolescenta care poate vedea zanele din jurul ei, dar care a fost invatata toata viata ei sa pretinda ca nu le vade. Se straduieste sa faca fata zanelor atunci cand Keenan, Regele Verii, intra in viata ei si ii ia mortalitatea cerandu-i sa devina Regina Verii si sa o infranga pe mama lui, Regina Iernii. Daca ea refuza, Regina Iernii va stapani totul si va ucide toate zanele de vara si muritorii deopotriva. Cu toate acestea, Aislinn nu isi doreste sa faca parte din lumea zanelor, si este deja indragostita de prietenul ei cel mai bun, Seth.)

Speak -Laurie Halse Anderson.(Intrerupand o petrecere de sfarsit de vara cu un telefon la politie, tanara Melinda Sordino isi incepe anul scolar cu un statut de persona non grata. Ea e singura care stie adevaratul motiv din spatele acelui apel telefonic: a fost violata la petrecere de catre Andy Evans, un coleg de scoala dintr-o clasa mai mare. incet, cu ajutorul unui profesor excentric si intelegator, Melinda incepe sa isi revina din trauma, doar pentru a se regasi din nou amenintata de Andy. In aceasta fictiune de debut, Anderson surprinde perfect conformarile aspre ale vietii de liceu si lupta unui adolescent pentru a fi acceptat de colegii lui. )

Sper ca te-am ajutat, am pus pe cele mai interesante. happy

5 răspunsuri:
| RealAnimeLife a răspuns:

Eu nu prea sunt genul care citesc, dar pot sa îți recomand carti despre adolescenti. Sa citesti The Perks of being a wallflower, Scoala fricosilor
Îți recomand si niște filme cu adolescenti just in case: The art of getting by, stuck in love, struck by thunder

| hahahaha22 a răspuns:

Mie mi au placut Pushing the limits de Katie Mcgarry, The perks of being a wallflower si Eve de Anna Carey.

| ShadowOnMyRainbow a răspuns:

Jocul Minciunii, Jocurile Foamei, Divergent,

| x3Whatever a răspuns:

Hey :3

- Divergent + Insurgent
- Nightschool
- Viitorul nostru (acum o citesc si e destul de interesanta)
- Legaminte
- Jurnalele Vampirilor
- Jurnalul unui adolescent timid
- Uratii
- Darul lui Jonas (nu e cu adolescenti dar e interesanta)
- De 19 ori Katherine (nu am citit-o, dar din exemplele date ma gandesc ca iti place John Green)
- Jocurile foamei
- Circul noptii
- Spulbera-ma
- Fior

Pe ultimele trei nu le-am citit, dar vreau s-o fac. Sper ca ti-am dat cateva idei :3