| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau să-mi spuneți niște cărți (numele + autorul) scrise de români, nu traduse, care să conțină genurile: fantasy, fiction. Știți voi, cu chestii supranaturale, abilități, creaturi inexistente. Nu vreau ceva gen: la sfârșit prințul sărută un șoarec acesta transformându-se într-o prințesă. Înțelegeți voi ce vreau să zicwinking
Cel mai bun răspuns primește o fundiță.

5 răspunsuri:
| BeatriceMaria04 a răspuns:

Din pacate, in Romania nu exista carti bune de genul literatura noua

| TheFragranceMaster a răspuns:

Mircea Eliade

| MaybeJustMe a răspuns (pentru BeatriceMaria04):

Dah... la asta ma gandeam si eu. In Romania nu gasesti mai nimic interesant. Am citit carti traduse, dar la traducere se pierd cuvintele autorului. De aia prefer un autor roman.

| MaybeJustMe a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Cand am zis "numele + autorul" ma refeream la numele cartii. Si nu cred ca Mircea Eliade a scris ceva care m-ar putea captiva. Spre rusinea noastra, generatia cea noua, sau cel putin a mea, nu sunt atras de nuvele plictisitoare, simpliste.

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru MaybeJustMe):

''nu sunt atras de nuvele plictisitoare, simpliste.''
Esti omu' meu! Bravos natiune!