| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa stiu, am voie sa ma inspir dupa un serial cand scriu o carte?

6 răspunsuri:
| ANDA135 a răspuns:

Da si eu am facut asta! Dar sa nu fie foarte identica

| julia5454 a răspuns (pentru ANDA135):

Ai avut nevoie de vreun acord din partea creatorului serialului sau a spus ceva editorul?

| ANDA135 a răspuns (pentru julia5454):

Nu e nevoie de acordul editorului, multe filme sau cartii au fost inspirate de mai multe filme, cartii ....deci nu e nevoie de acordul editorului.
Spor la scris!

| Apocalypso a răspuns:

Cărțile care au schimbat lumea au fost în umbra unui geniu. geniile nu se inspira. Ei creează... continua sa creezi și vei ajunge geniu. Nu ai nevoie de ideile altora... totul din om provine. La începuturi nu au fost carti și totuși oamenii au creat ideile lor. Așa ca am încredere ca poți găsi undeva o alta cale pe care altcineva nu a găsit.-O. Dacă ai ceva de scris neapărat trebuie sa scrii!

| FashionKitty a răspuns:

Poti face fanfiction dupa un serial dar cand scrii o carte e mai bine sa nu ai o inspiratie anume in fara de propria minte, parerea mea.

| SweetWitch a răspuns:

După părerea mea, dacă scrii o carte, nu ar trebui să te bazezi pe un serial, trebuie să ai o idee referitoare la subiectul principal și să iei din seriale sau filme anumite replici sau să descri ceva ce ți-a plăcut în mod deosebit, dar, de obicei atunci când scrii o carte, in principiu ar trebui să te bazezi pe propria imaginație!