| Mari123123 a întrebat:

vreau sa stiu si eu cum sa fac sa imi intre mai repede in cap, o lectie, cum sa invat mai repede? stiu este o intrebata ciudata,... sad

4 răspunsuri:
| Alexutu2001 a răspuns:

Pai trebuie sa citesti primul enunt de vreo 10 ori sau decate ori este nevoie casa retii enuntul

| acinorev a răspuns:

Intai trebuie sa citesti toata lectia ca sa o intelegi bine. Dupa care, mai citeste-o pe toata pana cand poti zice enunturile si esentialul din fiecare pe de rost.

| 0192837 a răspuns:

Imparti lectia in mai multe fragmene, apoi citesti fragmentul de mai multe ori pana retii esentialul, si la sfarsit, ai sa vezi ca si pe derost toata lectia. FUNDA?

| Aberdeen a răspuns:

Nu este o intrebare ciudata, ci chiar una cu care se confrunta majoritatea elevilor/studentilor.
Intai si intai citeste lectia de vreo 2 ori.Sunt convinsa ca trebuie sa o intelegi, nu sa o inveti ca papagalul.Deci dupa ce ai pus la punct acest aspect, scrii-o de cateva ori pe ciorna.
Asa o sa iti ramana mai bine imprimata in minte.

Cu timpul o sa iti intre in reflex, si vei memora si intelege mult mai bine o lectie!

SUCCES!