| Andreeapetrache a întrebat:

Buna vreau sa stiu si eu cum se face media la liceul sportiv
La capacitate am luat la rom 4.15 si la mate 4.05, iar la probe la liceu am luat 8.14.
Vreau sa stiu urgent.

2 răspunsuri:
| REJ a răspuns:

Media finală de admiter = 3 X media aritmetică a notelor obţinute la probele de aptitudini + media de admitere calculată, totul supra 4. Asta daca nu diferă de la un liceul la altul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Pentru profilul artistic, sportiv, militar, teologic şi la specializarea filologie de la liceul Waldorf, aprecierea probelor se face prin note.
Pentru profilul artistic-arte vizuale, sportiv, precum și pentru specializarea filologie de la liceul Waldorf, media finală de admitere se calculează astfel:
MFA = ( 3 APT + MA ) : 4, unde :
APT = nota finală la probele de aptitudini
MA = media de admitere
MFA = media finală de admitere
MFA se calculează cu două zecimale, fără rotunjire." - SURSA = Broşura admiterii 2016 ( pag. 26 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......2017_1.pdf

Toate cele bune!