| menUU a întrebat:

Hei stie cineva cum se calculeaza media pentru intrare la liceu sportiv.am dat probele am luat 10 am dat examenele am luat la mate 4.05(dezamagitor crying) si la romana 5.95(penibil). si media de pe clasele 5-8 e 8.83.calulatimi si mie sau dati-mi formula va roog! FUNDA!big grin

Răspuns Câştigător
| iJustWannaDance a răspuns:

Deci, se face asa:

Inmultesti nota obtinuta la probele de admitere de la liceu cu 3 si aduni la ea media examenelor de admitere. Apoi imparti la 4.

Deci vine ceva de genul 3*10+5=30+5=35/4=8.75

Asadar, 8.75 e media ta de admitere la liceu.

Destul de mare. Succes!