| anonim_4396 a întrebat:

are varul meu un accent de ungur, adica vorbeste cu ș si parca ar fi engleza, cum ar putea scapa de el? ( nu e ungur, dar a lucrat in Ungaria 6 ani )

Răspuns Câştigător
| Cookie456 a răspuns:

Bună, Bopred. Păi, vărul tău s-a obișnuit cu accentul din Ungaria. Totuși, 6 ani înseamnă destul de mult. Poate că dacă va mai rămâne în România vreo 4, 5 ani, își va revrni. Până atunci, obișnuiește-te cu accentul lui, crede-mă, accentul de ungur este foarte frumos!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz nu poate fii engleza. Cat despre vorbitul cu "s" nu poate fii accent unguresc, dar este sigur accent moldovenesc!