| SushiSash a întrebat:

Deci...cum sa incep sa spun asta? Eu scriu o carte, dar e un gen care nu s-a mai publicat pana acum in Romania (cred).
Stati calmi, nu e o romanta proasta cu triunghiuri amoroase si Marry Sues de tip young adult. E o poveste care poate fi citita atat de copii/aduescenti (fiind plina de aventuri si lectii de viata) cat si de adulti (deoarece in substrat intra in filozofie, politica, religie, ce e binele si ce e raul etc).
Oricum- e destu de neobisnuita pentru piata romaneasca datorita faptului ca este un tip de fantezie "masiva" combinata cu elemente s.f. si lucruri din astea- fara sa foloseasca eli, pitici si tot asa. E o poveste foarte complexa si...mi-as dori sa o public.
As avea vreo sansa sa o public?
Pot primi niste sfaturi despre lucrurile care tin de publicarea unei carti? Va rog, ajutati-ma!
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Cu o astfel de descriere si modul in care te exprimi, sunt convinsa ca vreau sa citesc cartea.
E doar o incurajare, deoarece nu ma pricep la ce ai intrebat decat cu niste raspunsuri neargimentate, pe care nu vreau sa le dau. Multa multa bafta

| SushiSash explică (pentru NoFeelings):

Va multumesc foarte mult pentru parere!

| TheAce a răspuns:

Buna Miriam. Spre surprinderea ta, sa stii ca exista o nisa tot mai larga atunci cand vine vorba de literatura fantasy-SF de la noi. Imi vin in minte autori precum Michel Haulica, Lavinia Calina (vezi seriile Neamul Corbilor sau Ultimul Avanpost), Oana Arion si multi altii. Ai de asemenea edituri specializate pe publicarea autorilor romani, precum Herg Benet, Librex Publishing, Quantum Publishers care au in oferta editoriala o multime de autori care se incadreaza in acest gen beletristic. Acum, din experienta iti spun ca e important sa scrii prima data si abia apoi sa-ti pui problema publicarii. Scrie, rescrie unde e cazul, du povestea pana la capat si slefuieste-o mai apoi iar la sfarsit, sigur, incearca sa publici (nu-i chiar atat de dificil chiar daca uneori poti sa astepti si cateva luni raspuns de la o editura). Crede in tine si scrie. La inceput pentru ca iti doresti sa dai nastere povestii tale. Atat happy.

| SushiSash explică (pentru TheAce):

In primul rand, Craciun Fericit!
Va multumesc foarte mult pentru sfatul dat!
Spre rusinea mea, nu stiam acest lucru! Va rog sa imi scuzati ignoranta! Voi cauta sa citesc operele acestor scriitori!
Va multumesc din nou si sper sa aveti parte de niste sarbatori minunate! ^^

| TheAce a răspuns (pentru SushiSash):

Stai linistita happy. Citeste. Scrie. Repeta. Va fi bine. Sarbatori frumaose si creative iti doresc happy