| Didu a întrebat:

Cum arata 2 triunghiuri necongruente care au 5 elemente congruente?straight face

5 răspunsuri:
| Pure.Sunshine a răspuns:

Nu exista. elemente congruente intr-un triunghi pot fi laturile si unghiurile, cate 3 din fiecare, deci in total 6 elemente. exista niste criterii dupa care triunghiurile sunt congruente(latura-unghi-latura, unghi-latura-unghi, latura-unghi-unghi). oricum ar fi tot congruente raman.

| Didu explică:

Noua ne-a zis profesorul de mate ca exista laughing si mi se pare putin ciudat thinking

| Didu explică:

Ne-a dat profesorul rezolvarea, deci exista \m/

| itscloudyoutside a răspuns:

S-a inventat asa ceva si nu stiu eu? laughing

| Boinx a răspuns:

Nu exista... daca 2 triunghiuri au 3 elemente congruente atunci si celelalte 3 sunt congruente.asta cred ca inveti prin a5a:d.