| FredericChopin a întrebat:

BUna ziua nu stiu cati dintre voi ma pot ajuta dar... Care sunt cele mai utilizate CARACTERE CHINEZESTI? PS as dori ca raspunsul sa fie dintr o sursa sigura gen wikipedia nu asa gen la n tamplare adica sa fie aceeasi traducere gen nu stiu exact cum sa ma exprim adica vreau sa fie aceiasi scrisul cu tradusul ca asa pe GOOGLE gasesc intr o parte ceva in alta altceva si da ma cam complic... A si as dori ca persoana respectiva sa si stie ceva chineza adica gen sa nu fie bata scuzati expresia dar am mare MARE. NEVOIE de aceste caractere in viitorul apropiat multumesc mult seara buna

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"wikipedia sursa sigura"... ai glumat?

| oglindasultanului a răspuns:

Ca si cum wikiepdia se pricepe la "top kanji de utilizat global", unde vrei sa le utilizezi mai exact? Pe net da se fac liste, cu anumite semne, depinde ce categorie te intereseaza, adevarul este ca nimanui din afara chinei nu-i pasa de caracterele alea, si unii doar le folosesc sa para "smecheri" ca ei stiu ceva care ceiallti n-au habar. Si apropo, china, are multe limbi, iar astia cu "tatuajele" (ca sa dau un exemplu) nu au nici o legatura culturala sau lingvistica mai mult decat "tatuajul". Daca vrei "chineza serioasa" te duci la un curs "serios" de limba, si inveti acolo despre cultura lor si ce "kanji" sunt importante "in cultura chineza".

| FredericChopin explică:

Am nevoie sa invat CHINEZA asta "de balra" inntr o luna macar asta asa buna ziua cat e ceasul etc

| Amvenitsăajut a răspuns:

Complicat…. depinde ce vrei să zici, ca să pot să îți dau oarecum o listă. Caracterele înseamnă inclusiv gramatică, caractere utilizate pentru a marca sensul propoziției. Există caractere generale gen emoții, poți să cauți pe Pinterest dar nu prea știu de ce ai nevoie… inclusiv gramatică sau doar așa. Dacă ai cum să îmi răspunzi pe TPU să îmi dai detalii, vorbimhappy