| DanielaCst a întrebat:

Cam in ce clasa credeti ca se poate citi Faust de Goethe(ca nivel de dificultate)?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Daniela! Recomand "Faust" celor de peste 16 ani si cu experienta de lectura si cultura generala! Este ocapodopera a literaturii universale, ar trebui sa se afle in lista de lecturi a oricarui cititor pasionat! O seara frumoasa iti doresc!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o opera destul de complexa, cred ca pe la 14-15 ani o poti intelege la adevarata ei valoare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Faust poate fi citit in orice clasa, si la gradinita. Daca intrebai la ce varsta se poate intelege? Asta este o alta intrebare, care desi nu trebuie sa raspund, zic totusi ca sunt o gramada de oameni care nu-l pot intelege nici peste 100ani. Faust nu se citeste, se dezbate.Trebuie sa stii religie, crestina, desigur, trebuie sa stii vocabularul, trebuie sa cunosti mitologie. Faust este 'pactul cu diavolul '. Daca nu stii asat...n-ai de ce sa pierzi vremea ca sa citesti. Faust mai este relatia cu femeia ( a barbatului), daca esti femeie nu ai ce sa intelegi. Incearca totusi! Dupa schimbarea de sex! Bafta

| drogh a răspuns:

Am 16 ani si incep s-o citesc de acum. Mi-am facut totusi o idee.

| andrei1237 a răspuns:

In clasele a X-a si a XI-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 10 a 11a cu cat mai tarziu cu atat intelegi mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de persoana... la fiecare varsta intelegi altceva

| Rachetul a răspuns:

Depinde,a9a,a10a