| LoveToHate a întrebat:

Ati citit "Faust de Goethe"? Voi v-ati da sufletul diavolului?

Răspuns Câştigător
| الملاك a răspuns:

Pentru fata pe care odata am iubit-o, mi-as da si sufletul sa mai retraiesc o clipa macar cu dansa impreuna, sa ma simt asa cum odata m-am simtit, dar stiu ca daca voi muri azi miine sau peste 50 ani voi fi fericit ca am intalnit-o si am simtit ce inseamna dragostea...

| LoveToHate explică (pentru الملاك):

Ce dragut! Imi pare rau ca v-ati despartit.sad

| الملاك a răspuns (pentru LoveToHate):

Povestea e lunga,dar nu ne-am despartit din motivele cum fac oameni in ziua de azi, care habar nu au ce inseamna sa traiesti pentru pers iubita sa lupti sa speri, sa incerci tot posibilul, am fost obligat sa fac asta ca dansa sa fie bine, sa nu mai planga zilnic si sa se zbata pentru minesad

| LoveToHate explică (pentru الملاك):

Va doresc sa va impacati!

| الملاك a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu dansa acum e fericita alaturi de fostul cel mai bun prieten al meu.Le doresc sa fie fericiti si ca dansul sa o respecte asa cum merita.

19 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd se scrie titlul unei cărți, numai acesta se pune între ghilimele nu și numele autorului.
Deci corect este „Faust ", de Goethe.

| AxelBv a răspuns:

Eu l-as da, amanet, cu dobanda mica.

| LoveToHate explică (pentru AxelBv):

Asta crezi tu despre sufletul tau, ca e bun sa-l dai la amanet si cu dobanda mica?
Atat valoreaza el?laughing

| AxelBv a răspuns (pentru LoveToHate):

Din punct de vedere psihologic, sufletul nu exista. Din punct de vedere stiintific, la fel. Biblia spune ca animalele nu au suflet, ci doar oamenii.
Esti de acord ca tu ai suflet, iar catelul, pisica de langa tine nu?

| LoveToHate explică (pentru AxelBv):

Eu nu te-am intrebat din punct de vedere stiintific sau psihologic ci din punct de vedere al lui Faust.Nu cred ca Biblia spune ca animalele nu au suflet, cred ca spune ca nu au ratiune.
Daca ai fi fost in locul lui Faust ce ai fi facut? Ti-ai fi dat sufletul pentu tinerete(sau pentu orice al lucru)?
Asta am vrut sa te intreb.

| AxelBv a răspuns (pentru LoveToHate):

Biblia spune ca animalele nu au suflet.
Faust si-a vandut sufletul pentru tinerete, pe parcursul vietii o sa iti inchiriezi sufletul pentru : dragoste, bani, putere.

| morningstar a răspuns (pentru AxelBv):

Unde scrie asta in Biblie?

| AxelBv a răspuns (pentru morningstar):

Intreaba-ti profesorul de religie.

| morningstar a răspuns (pentru AxelBv):

Asa se acum raspunde cand nu ai dovada? Cat timp am fost la scoala le-am cerut profesorilor de religie sa tot justifice una si alta si s-au facut ca ploua sau erau 'salvati de copotel'. Normal este ca atunci cand sustii ceva, sa aduci si dovada, nu sa trimiti la altii cum faci tu.

| AxelBv a răspuns (pentru morningstar):

Nu am rabdarea de a cauta referintele, dar te sfatuiesc sa citesti biblia, e o lectura interesanta si o sa inveti multe de acolo.

| morningstar a răspuns (pentru AxelBv):

Mda, nu ai rabdare :p macar un verset imi puteai da, dar asa ceva nu exista. Am citit si rascitit Biblia dar nicaieri nu scrie ca animalele au sau nu au suflet. Nu cred ca este tratat subiectul asta in Biblie. Nu te contrazic, odata ce nu cunosc raspunsul, dar nu vad de ce ai sustine asa ceva din moment ce nu se gasesc versete referitoare la tema asta.

| AxelBv a răspuns (pentru morningstar):

Daca flămânzeşte aproapele tău, dă-i hrana ta. Dacă nu există om flămând, dă hrana ta animalelor flămânde, pentru că ţie îţi va fi de folos postul pentru dobândirea raiului, în timp ce sărmanele animale nu au rai. Au, însă, acest lucru bun, că nu au nici iad.
„Uită-te câtă deosebire este între crearea acestei minunate fiinţe raţionale şi crearea animalelor! Când a creat animalele Dumnezeu a spus: „Să mişune apele de vietăţi (suflete) vii..." (Facere1, 20) şi îndată au ieşit din ape animale însufleţite. La fel şi pământului i-a spus: „Să scoată pământul fiinţe (suflete) vii..." (Facere 1, 24). Când a făcut pe om n-a mai grăit aşa, ci mai întâi ia creat trupul din ţărână, şi după aceasta i-a dat putere de viaţă, adică sufletul. Pentru aceasta spunea Moise despre animale: „Sângele animalului este sufletul (viaţa) animalului". Sufletul omului însă este netrupesc şi nemuritor, mult superior trupului şi atât de deosebit de el, cât e de deosebit trupescul de netrupesc".
Omul a fost creat mai deosebit decît animalele, după „chipul lui Dumnezeu" (Facere 1, 27), şi a fost pus de Dumnezeu să stăpânească toate vietăţile.

| morningstar a răspuns (pentru AxelBv):

Merci.

| Rinn_Flo_1998 a răspuns:

Eu mi l-am dat de mult :3 e super tare ..am inceput sa lucrez cu demoni si am puterea de a distruge pe oricene vreau prin ritualuri satanice puternice :3

| foryou756 a răspuns:

Nu, thoamne fereste