| AmD a întrebat:

Care a fost ultima carte pe care ati citit-o? Am 13 ani, mi-o recomandați? big grin
Daca puteti, va rog, mai dati-mi exemple de lecturi pt varsta mea.winking

Cele mai multe exemple primesc FUNDITA! :*

Mersi frumos! :* happy

12 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Harry Potter
Micul print
Print si cersetor
Heidi fetita muntilor
Ciresarii
Aventurile lui Tom Sawyer
Aventurile lui Huckleberry Finn
Colt Alb
Fram, ursul polar
Cartea Junglei
Iliada
Odiseea
20.000 de leghe sub mari
Cinci saptamani in balon
Ocolul Pamantului in 80 de zile
Copiii Capitanului Grant I / II
Insula Misterioasa
Insula cu Elice
Morcoveata
Piciul
Capitan la 15 ani
De la pamant la luna
Poveste de Craciun
Robinson Crusoe
La Medeleni

si ar mai fi dar cred ca ai de unde alege thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place initiativa ta de a citi, sper ca nu citesti numai vara si apoi in restul anului faci altele, pentru ca e pacat sa nu citesi mai ales la varsta ta. Altii isi strica creierul cu tablete, telefoane sau calculatoare, tu insa poti sa faci mai mult si in timp n-ai sa regreti ca ai citit mult, eu am fost fraier m-am apucat pe la 16 ani. In fine, ultima mea carte care am citit-o a fost " Dragoste sau depedenta? " e de psihologie, poti citi numai sa nu ti se para grea. Iti mai recomand tot ce a scris Charles Dickens si poti incepe cu Marile sperante, David Copperfield si Oliver Twist, apoi tot ce e scris de Jules Verne si romane ca Coliba unchiului Tom, Colt alb, Robinson Crusoe, Singur pe lume, Cuore inima de copil, Micul print ( nu te lasa pacalita de titlu cartea e profunda ). C.S. Lewis am auzit ca este un autor bun deci incearca sa cauti ce a scris, apoi de Alexandre Dumas: Cei 3 muschetari si cele 2 continuari Dupa 20 de ani si Vicontele de Bragelone apoi Mizerabilii, La rascruce de vanturi, Jane Eyre, Mara, Romanul adolescentului miop, Contele de Monte Cristo, Un yankeu la curtea regelui Arthur, Enigma Otiliei, Mandrie si prejudecata, Aventurile lui Sherlock Holmes, Winnetou, Robin Hood, Peripețiile bravului soldat Svejk, Pe aripile vântului, Print si cersetor. Gata sa-ti mai dea si ceilalti alte titluri, acuma ai de unde citi laughing iei si tu ce titluri vrei si le scrii pe google apoi la urma scrii recenzie, spor la treaba! laughing

| AmD explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sugestii! happy
Eu, sincer, sunt o iubitoare de carti. :3 Cred ca citesc o carte pe saptamana ( in functie de cat de grea\lunga este). Sa nu crezi ca ma laud, doar ca mi-as dori sa existe mai multe persoane care sa gandeasca la fel ca noi 2! Cititul este mai important in comparatie cu lumea VIRTUALA etc.

In finala, iti multumesc inca o data si am sa tin cont de sugestile tale! :*

| AmD explică (pentru AmD):

In final*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Moara cu noroc".
Nu, nu ti-o recomand. Personal mi s-a parut plictisitoare, sa nu mai zic ca aia de la editura au mancat o groaza de litere si au rastalmacit cuvintele intr-un hal...
Totusi, ti-o recomand prin prisma faptului ca iti va trebui la liceu.

| vladv26 a răspuns:

Cartea baietiilor

| Aimee33 a răspuns:

Buna! happy
Chiar ieri am terminat de citit cartea "Fetita celei de-a sasea luni'', scrisa de Moony Witcher.In aceasta carte personajul principal este o fetita pe nume Nina care este considerata versiunea feminina a lui Harry Potter.
Aceasta colectie mai cuprinde urmatoarele carti:"Nina si misterul notei a opta"-de Moony Witcher;
"Nina si blestemul sarpelui cu pene"-Moony Witcher;
"Nina si ochiul secret al Atlantidei"-Moony Witcher.
Ti le recomand cu caldura aceste carti!♥
Uite inca cateva titluri de carti care merita sa fie citite:
-,,Contele de Monte Cristo’’ –Alexandre Dumas;
-,,Coliba unchiului Tom’’;
-,, Singur pe lume’’ – Hector Malot;
-,, David Copperfield’’ – Charles Dickens;
-,, Un yankeu la cutrea regelui Arthur’’-Mark Twain;
-,, Aventurile lui Huckleberry Finn’’-Mark Twain.
Iti doresc lectura placuta! kiss

| xXFrappeGirl a răspuns:

Hei. si eu am 13 ani... nu stiu imi plac cartile mai sofisticate sa zic asa laughing).
am citit ' de 19 ori katherine ', ' sub aceeasi stea ', ' cautand-o pe alaska ' chiar daca e lectura +14. Au fost interesante. Incearca ' dominsoara Cristina ' sau cauta pe elefant.ro.

| Zizica14 a răspuns:

Mie imi place foarte tare cartea ''Ghidul unui vrajitor'', parca asa se chemahappy (o introducere in lumea lui Harry Potter-mai scria pe copertahappy )

| IulicaBiancutza a răspuns:

Eu am 10 dar cred ca Cartea Aventurile lui Tom Sawyer este pentru toti copii!

| spunemi a răspuns:

Buna ...si eu am 13 ani. vara trecuta am citit cartea. ''Singur pe lume '' de Hector Mallot. Te rog sa o citesti daca nu ai apucat fiindca e foarte buna.]
Eu o sa o citesc si vara aceasta...
Ma citeste si ''Comoara din insula '' daca ai timp... e o carte de aventura... mie mi-a placut atat de mult incat am citit-o intr-o saptamana.
Cei 3 muschetari, Cocosatul, Aventurile lui Guliver, Print si cersetor, Micul print....carti foarte bune.
Sa iti faci timp pentru citit eu am citit vara trecuta 6 carti

| Iepurila10 a răspuns:

Eu am citit:,, fericirea începe azi,,,,, nu plânge sub clar de luna,,
astea au fost cartile mele preferate si iti recomand aceste carti sunt foarte frumoase