| RMG a întrebat:

Care dintre cartile"Padurea spanzuratilor"- de Liviu Rebreanu, si "Shogun"-de James Clavell este mai buna dupa parerea voastra.argumentati,va rog.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt in doua genuri complet diferite si, in genul ei, fiecare este buna.
"Padurea Spanzuratilor" iti va folosi la liceu, cand vei studia romanul.
"Shogun" iti va infatisa o civilizatie complet diferita de a noastra, exotica si foarte interesanta.

| mixxjim a răspuns:

Cel mai sigur o sa afli daca le citesti pe amandoua. Nu ai nimic de pierdut daca o faci, dimpotrivawinking As zice inca ca Shogun, e mult mai "vie" si afli multe despre o alta lume si civilizatie.

| andrw1929 a răspuns:

"Shogun"-e mai tare big grin

| Dєєa a răspuns:

"Shogun"-de James Clavell a citit-o o prietena si a zis ca e faina

Vreau si eu sa citesc cartea aia; dar prefer sa o rasfoiesc. Nu-mi place sa citesc online.

Adevarul a publicat-o in colectia " 100 de carti pe care trebuie sa le ai in biblioteca ". Costa in jur de 10 lei si inca se mai gaseste.

Online o gasesti aici :
http://www.scribd.com/doc/74599402/James-Clavell-Shogun

| RMG explică (pentru Dєєa):

Am ambele carti, dar sunt imprumutate si trebuie sa le dau inapoi dupa ce le citesc, doar ca nu sunt hotarata pe care s-o incep prima happy

| サクラ a răspuns:

Depinde ce-ti place.Mie personal mi-a placut Shogun, am citit-o anul trecut si pentru ca Japonia este una dintre tariile mele preferate mi-a placut.

| edy142 a răspuns:

Padurea spanzuratilor e mai buna parerea mea