| anonim_4396 a întrebat:

Care e poezia voastra preferata din literatura romana? Dar care e poetul vostru preferat din literatura universala?

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Ion Minulescu- "Trei lacrimi reci de călătoare".
Nu am, probabil Edgar Poe.

7 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Nu îmi place româna, nu îmi place să citest.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaaah, ce întrebare bună! Mi-am luat ceva timp de gândire pentru că e foarte greu să mă hotărăsc care îmi place cel mai mult. Triindu-le, am ajuns la hotărârea că Arghezi, iar de aici am ales "Cântec de adormit Mitzura".
Din considerente subiective, o consider splendidă!

Din literatura universală, nu ştiu, să fie Rabindranath Tagore? Oricum, la capitolul ăsta, lirica românească e frumoasă.

| Drolja a răspuns:

A propos, ţi-am evaluat întrebarea şi ţi-am şi votat-o cu "10". Felicitări pentru iniţiativă!

| AnonimaOk a răspuns:

Multumesc. Arghezi- buna alegere. E si pentru mine una din preferinte as zice, dupa Blaga.

| AnonimaOk a răspuns (pentru Doub):

Foarte bun Poe. Minulescu nu am avut ocazia sa citesc prea mult, poate pe viitor.

| Doub a răspuns (pentru AnonimaOk):

E genial.
Ai putea să încerci şi Marius Tucă, tipul are nişte poezii foarte faine.

| mihaela000ela a răspuns:

N-as putea sa spun care,ca sunt multe.dar,preferata mea ramane „Emoție de toamnă"(Nichita Stănescu),si cu siguranta, sunt subiectiva, in alegere.
Rudyard Kipling-,, If,,...dar, sunt si altele in lista de asteptare!