| Geroşanu_Alexandru_2002 a întrebat:

Care este definitia genului epic?

4 răspunsuri:
| Adrian_Ionel_1996 a răspuns:

Def: Opera epica este opera literara in care mesajul este transmis in mod indirect, prin intermediul personajelor, naratorului si a actiunii.

Trasaturi:
– moduri de expunere: naratiunea (relateaza evenimentele), descrierea (prezinta cadrul spatial sau personajele), dialogul (dinamizeaza actiunea, contribuie la caracterizarea personajelor
– prezenta naratorului: subiectiv, obiectiv, martor
– actiunea poate fi rezumata pe momentele subiectului: expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant, deznodamantul
– personaje: principale/secundare/episodice, pozitive/negative, protagonist/antagonist, rotunde/plate
– specii: schita, povestirea, nuvela, romanul, fabula, balada

Răspuns utilizator avertizat
| deeeaqq a răspuns:

'' Genul epic cuprinde operele literare în care gândurile, ideile și sentimentele naratorului sunt transmise indirect, prin intermediul acțiunii și al personajelor. '' Hă?

| Sn4k3 a răspuns:

Ai google.