| RaVuL a întrebat:

Cum se face o demonstratie la limba romana?
1. Definitia genului epic (sa zicem ca la genul epic)
2?
?

Răspuns Câştigător
| Cristinna_8657 a răspuns:

1. Definitie :
Opera epica este opera literara in care autorul isi exprima in mod indirect gandurile, ideile si sentimentele cu ajutorul actiunii si al personajelor;
2. Trasaturi:
- autorul isi exprima in mod indirect gandurile, ideile si sentimentele cu ajutorul personajelor si al actiunii;
-relatia narator-actiune-personaj;
-modul de expunere dominant este naratiunea;
-naratorul poate fi structurat pe m. subiectele;
-naratorul poate fi subiectiv (la pers 1) obiectiv (pers 3);
-pers se poat caracteriza direct (fizic) si indirect (moral);
Succes la scoala!

5 răspunsuri:
| Anonim1596 a răspuns:

1. Definitia genului epic;
2. Caracteristicile genului epic+exemple;
3. Poti sa spui:"Aducand urmatoarele argumente putem demonstra ca textul apartine genului epic." kiss
Fundita? puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| MarySille a răspuns:

Genul epic cuprinde totalitatea operelor epice in proza sau in versuri. Orice opera epica are trei elemente definitorii: narator, actiune, personaje. Acum depinde la ce sa faci demonstratie.
Eu sunt clasa 8...
Uite cam cum se face: Doua loturi ca de exemplu apartine genului epic. Demonstratie Doua loturi
Tot in comicul de situatie se incadreaza existenta unor cupluri de personaje: Farfuridi- Branzonevescu, Zoe-Tipatescu- Trahanache. In al II-lea rand exista un comic de moravuri, relatia dintre Tipatescu si Zoe. Este prezent si comicul de caracter care izvoraste din comportarea personajelor, din atitudinile lor si din ipostazele in care sunt prezentate. Personajele starnesc rasul prin contrastul dintre pretentiile si comportamentul pe care il au. Si mai multe, acum depinde!

Alte răspunsuri
| NoName0909 a răspuns:

Eu stiam asa:
1. Introducere-date despre autor si opera;
2. Cuprins-definitia genului epic, tema poeziei/textului, ce reprezinta titlul, rezumatul (daca e poveste) sau scrie cate o idee pentru fiecare strofa (daca e poezie), caracterizarea personajului principal;
3. Incheiere-concluzia (in clasa, profesoara ne-a aratat asa concluzia: Deoarece autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod indirect, putem afirma ca poezia/textul (si zici cum il cheama) de... (cine a scris-o) apartine genului epic, specia literara... (care este)
Sper ca te-am ajutat...Succes:*