| Chamelon a întrebat:

Care este romanul copilariei voastre?

25 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Eu, mama, tata.
rolling on the floor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai odata eram la varumiu cand aveam vreo 4 ani, si nu erau ai mei. Asa ca unchii mi-au citit capra cu 3 iezi sa adorm laughing

| R0R0 a răspuns:

Pot sa aseaman copilaria mea cu un film -Singur acasa.
Iar ca romanul copilariei ar fi "Singur pe lume" (Hector Malot)

| Idkidk a răspuns:

Ah, ca autor, Ion Creangă!

| Florennce a răspuns:

Cireşarii de Constantin Chiriţă. big grin

| darrio2007 a răspuns:

20 000 de leghe sub mări de Jules Verne.

| dannys a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea

| Jimtheghost a răspuns:

My chemical roman. Glumesc, cine moartea citeste romane la 7 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la romanul copilariei mele, nu am timp si spatiu suficient aici. daca te referi la ce roman mi-a placut in copilarie atunci este „Nanok".

| Helpmeforfree a răspuns:

Un roman al copilariei mele, sa il povestesc, o intamplare sau ce roman mi-a placut cel mai mult? Sincer, din ce filme am vizionat inca nu gasesc unul, sau o carte care sa imi descrie viata sad

| corolav a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu mă înșeală amintirea, titlul corect era „Nanook".
Era vorba de un inuit, canadian.

| Aberdeen a răspuns:

„La Medeleni"!

| GolopențaAdrian a răspuns:

Viata cu tot ce se intampla in ea

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Pe scurt Morometii laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru corolav):

Multumesc de corectie.A trecut atata timp de cand am citit acea carte si am uitat. Era vorba, da de o expeditie in nord si viata de acolo.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mi-au plăcut mai multe: Oliver Twist (Charles Dickens), Singur pe lume (Hector Malot), Micul prinț (Antoine de Saint Exupery), Marile speranțe (C. Dickens)... happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat de "Peripeţiile bravului soldat Švejk" (Jaroslav Hašek)? straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Pe ala vreau sa-l citesc. daca iti aduci aminte, nu gasesc cartea. tongue

| archipbogdan2001 a răspuns:

"Ciresarii", "La Medeleni", "Oliver Twist", "Aventurile lui Tom Sawyer ", "Singur pe lume ", "Amintiri din copilarie ", "Matilda ", "Ocolul Pamantului in optzeci de zile ","Neamul Soimarestilor "...

| sublime89 a răspuns:

"Calatorie spre centrul Pamantului" sau "De la Pamant la Luna" de Jules Verne.

| Corina2004 a răspuns:

"Laleaua neagra" - Alexandre Dumas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Print si cersetor, singur pe lume, aventurile lui tom sawyer, de veghe in lanul cu secara, dreacu mai stie, am citit cam de toate cand eram mica.

| MeForeverAlone a răspuns:

Am fugit de acasă la 15 ani happy

| Cameliapantiru a răspuns:

"Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
"David Copperfield"-Charles Dickens

| Fatamuntilor a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawyer,Ciresarii,Cuore, inima de copil, Singur pe lume, o mare parte din cartile lui Jules Verne, si m inceput toate volumele din Povesti nemuritoare1