Întrebare recomandată | Lucy27 a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase romane de dragoste românești?

21 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pânza de păianjen (Cella Serghi), Lorelei (Ionel Teodoreanu), Sanda (Mihail Șerban), Zenobia (Gellu Naum), Maitreyi (Mircea Eliade), Invitație la vals (Mihail Drumeș), Patul lui Procust (Camil Petrescu), Luminița, mon amour (Cezar Paul Bădescu), Scrisoare de dragoste (Mihail Drumeș), Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, roman psihologic (Camil Petrescu), Declaratie de dragoste (George Șovu), Adam și Eva (Liviu Rebreanu).
Citește și Noaptea de sânziene (Mircea Eliade), ori Ambasadorul (Floriana Jucan, o carte tip jurnal, conține scrisorile de dragoste ale autoarei, trimise unui ambasador elvețian)

| faramatania a răspuns:

Marea bucurie și Pontiful (Henriette Yvonne Stahl), Cartea Mironei (Cella Serghi), Fiul risipitor și Anotimpuri (Radu Tudoran), Să vie Bazarcă!/Secretul Anei Florentin și Crăciunul de la Silvestri (Ionel Teodoreanu), Enigma Otiliei (George Calinescu), Femeia de ciocolata (Gib Mihaescu), Mica publicitate ( Tudor Mușatescu), Măști ( Regina Maria a Romaniei) sau un top 10, vezi aici:
http://zugo.md/......omani-3501

| AvalohAlyn a răspuns:

Adam si Eva -Liviu Rebreanu
Irina Binder-Fluturi
Mihail Drumes-Scrisoare de dragoste, Invitatie la vals si Elevul Dima dintr-a saptea.
Enigma Otiliei.

| LaLaura a răspuns:

Parerea mea este ca Adam si Eva - Liviu Rebreanu.
In acest roman se demonstreaza cum dragostea invinge chiar si moarte si ca dai totul pentru sufletul pereche, chiar propriul tau suflet. E superb romanul.
Apoi pe locul 2, Maitreyi de Mircea Eliade, am plans la acest roman, si l-am citit intr-o zi.

| Gizăz a răspuns:

Nu prea am citit aşa ceva, mai ales româneşti. Nu-s fan. Una pe care totuşi am citit-o în adolescenţă e Domnişoara Christina de Eliade. E cu iubire, e cu un strigoi... S-ar putea să-ţi placă. Numai că e o nuvelă, nu roman.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Maitreyi''-Mircea Eliade
"Nunta in cer''-MIrcea Eliade
"Noaptea de sanziene''-Mircea Eliade
"patul lui Procust''-camil Petrescu
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi''-Camil Petrescu
"Padurea spanzuratilor''-Liviu Rebreanu
"Adam si Eva''-Liviu Rebreanu
"Jar''-Liviu Rebreanu
"Panza de paianjen''-Cella Serghi
"Accidentul''-Mihail Sebastian
"Orasul cu salcami''-Mihail Sebastian
"Lorelei''-Ionel Teodoreanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mie mi-a plăcut cartea Fluturi de Irina Blinder. Are doua volume. Dar si Cartea Nuntii de G. Călinescu.

| val31989 a răspuns:

Invitatie la vals si Maitreyi

| Trandafirii a răspuns:

Zenobia

| emmaemilia a răspuns:

Maitreyi - Mircea Eliade
Patul lui Procust - Camil Petrescu
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Adam si Eva - Liviu Rebreanu
Panza de paianjen - Cella Serghi
Invitatie la vals - Mihail Drumes
si mai gasesti si alte romane aici(nu neaparat romanesti):
...goste.html
diez.md/2014/06/04/19-carti-de-dragoste-care-merita-citite-intr-o-viata/
https://ziarstudentesclitere.wordpress.com/......e-noastre/
teen.unica.ro/detalii-articol/stiri/redactia-joy-a-ales-9-romane-de-dragoste-romanesti.html
bptirgumures.blogspot.ro/2012/02/masa-rotunda-cele-mai-frumoase-romane.html
sper ca te-am ajutat!
funda?

| miuuuuxd a răspuns:

Mie mi-a plăcut foarte mult ce a scris Mihail Drumeș: Invitație la vals, Scrisoare de dragoste si mai ales Elevul Dima dintr-a 7-a

| Whateverpfff a răspuns:

Maitreyi-mircea eliade. e incredibil!

| airahaz a răspuns:

Patul lui Procust, Camil Petrescu. Drama iubirii și a intelectualului din această carte m-au ținut cu sufletul la gură și m-au făcut să o devorez. Povestea este deosebită, cum nu prea îți e dat să citești și sunt slabe șanse să nu fii fascinat de ea.

| QueenCoffee a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a

| Georgianaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Enigma Otiliei, Cartea nuntii de George Calinescu, Maitreyi de Mircea Eliade

| Nicoo777 a răspuns:

Incearcale si pe astea:
*Camil Petrescu, "Patul lui Procust"
*Radu Petrescu, "Matei Iliescu"
*Mircea Eliade, "Maytreyi
*Anton Holban, "Ioana"
*Camil Petrescu, "Ultima noapte de dragoste…"
*Gellu Naum, "Zenobia"
*Marin Preda, "Cel mai iubit dintre pamanteni"
*Nicolae Breban, "Ingerul de ghips
*Ionel Teodoreanu, "La Medeleni"
*Nora Iuga, "Sexagenara si tanarul"

| ShadowCrisTi96 a răspuns:

Irina Binder-Fluturi...parerea mea.

| AlexandrucelMicUt a răspuns:

1.Radu Petrescu, "Matei Iliescu"
2.Camil Petrescu, "Patul lui Procust"
3. Mircea Eliade, "Maytreyi"
4.Anton Holban, "Ioana"
5.Camil Petrescu, "Ultima noapte de dragoste…"
6.Gellu Naum, "Zenobia"
7.Marin Preda, "Cel mai iubit dintre pamanteni"
8.Nicolae Breban, "Ingerul de ghips"
9.Ionel Teodoreanu, "La Medeleni"
10.Nora Iuga, "Sexagenara si tanarul"
Succes!

| Iionella12 a răspuns:

Maitreyi" de Mircea Eliade
„Maitreyi" este un roman exotic datorită aspectelor sociale din Calcutta şi din familia bengaleză în care pătrunde europeanul. În acest cadru social exotic se desfăşoară idila dintre cele două personaje atât de diferite ca rasă, religie şi moravuri. Imi place foarte mult... si foarte interesant... Iubirea reiese de acolo.

| redlips13 a răspuns:

"Invitatie la vals" sau "Declaratie de dragoste" de Mihail Dumes. Ambele sunt romane foarte frumoase, si foarte "siropoase" daca iti plac genu asta de carti

| traianvio a răspuns:

Asculta asta... aper sa iti fie pe plac..http://www.youtube.com/watch?v=mknj_W_FJ6E