| GolopențaAdrian a întrebat:

Care sunt cele mai lungi romane dupa numarul de pagini?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O parte dintre ele sau fost mentionate aici:
http://www.carteadelaora5.ro/......-vreodata/

8 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

"In cautarea timpului pierdut" - Marcel Proust; e destul de lung.

| GolopențaAdrian explică (pentru Plato):

Are si mai multe volume

| GolopențaAdrian explică (pentru floresdemayo):

Primul mi-a fost mentionat mai sus ma gandesc cat de gros ar fi daca are peste 3000 de pagini?

| GolopențaAdrian explică (pentru floresdemayo):

Dar mai a doua cu aproape 4000 de pagini?

Răspuns utilizator avertizat
| GolopențaAdrian explică (pentru Trăiescin2020):

Are 1223 de pagini dar nu stiu daca e cea mai lunga

| wpetterssone a răspuns:

Este irelevant numărul de pagini. Daca cartea este redactată cu Times New Roman de 12 puncte, i carte poate avea 100 de pagini, aceeași carte scrisă cu Courier New de 12 puncte poate avea 110 pagini.
Traducerile cărților pot diferi de la ediție la alta și editura poate introduce alte pagini în carte pentru publicitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care sunt cele mai lungi carti din lume dar iti spun ce am citit eu :
1. Mizerabilii - Victor Hugo
2. Fratii Karamazov - Dostoievski

In prezent citesc Contele de Monte Cristo iar undeva mai in viitor vreau sa citesc si Iosif si fratii sai.
Toate cartile astea au in jur de 1500 de pagini si iti trebuie o rabdare de fier sa le termini.