| anonim_4396 a întrebat:

Care vi se pare cea mai buna carte a lui Dickens si Dostoievski? Argumentati

16 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Ai ochit in cioara si ai nemerit in sufletul meu! Este greu sa afirmi care este 'frumosul suprem', sa fii judecator in acest context.
Bibliografia amandurora este pe wiki. Ma rog.
Totusi am sa musc momeala, ca un peste intrat in viata de curand, desi sunt un dinozaur care recunoaste sincer ca varsta nu este neaparat masura 'lucrurilor'.
Este foarte dulce 'momeala ta' precum sarutul intre Romeo si Julita lui Shakespeare!
Fac si eu pe nebunul ca BOR sa-mi vand marfa bine, chiar cu riscul de a cadea in derizoriu!
Ca sa fiu si un om politic(ceea ce nu pot, caci nu-mi sta in fire ) as zice ca Dickens si Dostoievskii se sustrag, ca niste 'nemernici' criticii literare' care pot spune ca au ceva mai bunsau mai rau. La Genii nu exista decat Perfectiunea, si -mi permit sa afirm ca, trecand anii, pot fi arbitrar in concluzie. Ca sa te conving as face o intelegere: Sa-mi spui daca Regele Lear sau Hamlet, sunt mai valoroase una fata de alta (capodoperic vorbind).
Totusi am sa-ti spun, dupa ce mi-ai rabdat toate preambulurile:
la Dickens as prefera sa citesc non -stop romanul David Coperffield, iar la Dostoievskii, daca ar fi sa mi se ofere ultima dorinta, cand planeta se va distruge, sa-mi aleg un singur roman al lui, l-as alege pe DEMONII!
Asta nu inseamna ca nu as lacrima!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa zici Dostoievski?

| coolacc a răspuns:

De la Dickens, mi-a intrat putin la suflet http://bit.ly/poveste-de-craciun.
Desi ma enerva in ca in fiecare an de Sarbatorile de iarna, vedeam aceleasi filme ecranizate dupa Poveste de Craiciun dar pana la urma imi place faptul ca personajul si-a schimbat atitudinea. Ramane o carte clasica.
http://bit.ly/poveste-de-craciun

| coolacc a răspuns:

Am citit http://bit.ly/crima-si-pedeapsa acum multi ani. Nu prea a fost in genul meu, nu mi-a placut la inceput dar citind, incepuse sa ma prinda, sa fiu curios de ce se va petrece in continuare, daca isi vor da seama cine a fost. Pana la urma e o carte populara http://bit.ly/crima-si-pedeapsa

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Misto discurs dar daca el nimeri in sufletul tau tu ai nimerit intre crengi

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca acele crengi au crescut in afara ariei mele de acceptare, ma bucur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Suprainterpretarelaughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce voiai, sa ma ascund in pesteri pana trece valu'?

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi dau seama ca nu m-am facut inteles, nu am invatat sa ma exprim.Cea mai buna carte a lui Dickens este David Coperffield deoarece reuneste toate sperantele, ororile si tipologiilor si comportamentelor umane, descrise atat de apropiat de perfectiune cum poate numai Dostoievskii sau Shakespeare mai puteau.Restul scrierilor lui Dickens sunt divagatii pe aceeasi tema, mai putin cuprinzatoare.
Dostoievskii este unul din acei vreo trei oameni aproape ireali ai civilizatiei, care ma fac sa-mi tremure mainile, vocea si gandul.
F. Nietzsche a recunoscut ca chiar si aversiunea contra rusilor il face sa recunoasca un fapt constatat tarziu de mine, anume ca nu exista decat doi scriitori interesanti :Shakespeare si Dostoievskii.
La Dostoievskii avea anumite retineri, anume ca a scris in limba rusa, spunea Nietzsche ca suna mai bine D. in franceza.
La Dostoievskii o sa gasesti o gramada de nuvele, romane, incercari, articole. Desi Fratii Karamazov este ultima lui carte 'de marca', dupa recitirea integrala, mintea mea in gandul ei considera ca DEMONII este apoteoza dostoievskiana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

sa refacem fabula:
tu receptor: cioara
el: receptor copacul cu crengi rare
sageata: mesajul

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa o mai refacem odata:
tu receptor : vrabia
eu trecator :vulturul
el constatator :vrabia halita
copacul isi vede de treaba ca e prea jos pentru vulturi!
how aboat this?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Abia ultima prop a fost corecta micule nietzsche

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, vulturii nu mananca vrabii! Vezi Nat. Geogr.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Inspiring

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

I hope so!

| Cameliapantiru a răspuns:

De la Dickens imi place cel mai mult "Marile spernte", iar de la Dostoievski, "Fratii Karamazov".