| sorina10 a întrebat:

Daca ar fi sa alegi intre carte si televizor argumentati de ce

Răspuns Câştigător
| eLPySum a răspuns:

Ce am alege intre carte si televizor, si de ce?

In primul rand, cartea e mult mai recomandata decat uitatul la televizor, care strica ochii. Prefer sa citesc. Am lasat balta TV-ul, deoarece am realizat ca viata e prea scurta si nu are rost sa imi umplu "hard-ul" cu atatea imagini aleatorii fara sens.

Iti spun o povestioara. Socrate nu stia si nu vroia sa scrie dintr-un motiv : considera ca aceasta inventie, scrisul, este rea si ne limiteaza capacitatile intelectuale. Acesta era de asemena foarte renumit si pentru memoria lui.

Desigur, acum nu ne putem lipsi de scris, fiind mai sigur sa scriem sa nu ne uitam ideile. Cam asa e si cu TV-ul. O noua "inventie" care ne limiteaza mentalitatea. Nu zic sa nu te uiti la documentare interesante. Trebuie desigur sa alegem la ceea ce ne uitam, because TV-ul face cumva ( din pacate ) parte din viata noastra.

Concluzia, tot ce faci fa cu limita, si citit si uitat la TV. happy

3 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Asta depinde de tipul cartii si la ce ma uit la T.V.
Si depinde de starea mea din ziua respectiva, daca sunt plictisita clar nu aleg o carte, dar daca am chef de citit o sa aleg una buna laughing.Dar pot sa le aleg pe ambele, putin citit, putin T.V.

| mihaitaLGP a răspuns:

La tv este apocalipsa culturala, circ monedenitati, propaganda electorala pe scurt se promoveaza prostia la scara globala.

Doar cateva canale sunt de urmarit, cele informative (stiinta sau documentare etc.)

Intr-un mai mic procent se intampla si in cazul cartilor sau articolelor pe care le citesti.

In concluzie trebuie sa te aflii intr-o continua cautare si alegere pentru informare.

| felixbbimage a răspuns:

Din pacate alegerea mea este viciata nu de continut, ci de timpul avut la dispozitie.In concediu prefer sa citesc o carte pentru ca asa, imaginatia mea construieste trairile date de scriitorul respectiv si nu sunt restrans la a absorbi ceea ce realizatorul emisiunii tv a crezut ca este interesant in subiectul prezentat.In lectura eu sunt propriul meu realizator, am propria mea emisiune si, va dau cuvantul meu, toate emisiunile pe care le fac din citirea cartilor sunt cele mai bune! happy