Apache
Întrebare recomandată | Apache a întrebat:

Cartea preferata?

112 răspunsuri:
| Polonic1 a răspuns:

Popa de romb.

| AndradaRoxana9 a răspuns:

R.L Stine - Noaptea papusii

| Krokodil a răspuns:

Mein Kampf

| AndaDaniela a răspuns:

Singur pe lume

| oanaaa16 a răspuns:

Toate romanele scrise de Sandra Brown love struck

| TeddyDaiana95 a răspuns (pentru oanaaa16):

Am citit o carte de a sandrei, e superba :X o ador
lucky texas e putin cam trista

| FlyingSoul a răspuns (pentru oanaaa16):

Parerea mea e ca literatura ei e mult prea dulce si fara substanta pentru a fi citita. Nu te condamn ca iti plac, deoarece o vorba din popor spune ca nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-ti place tie.

| oanaaa16 a răspuns (pentru FlyingSoul):

Da, gusturile nu se discuta. Eu sunt mai pe genul romantic, lacrimogenhee hee. Nu resping alte tipuri, dar nici nu sunt preferatele mele. Lafel si in cazul filmelor happy Imi plac si cele despre razboi, SF, sau actiune. Dar cele de dragoste sunt preferate :X

| FlyingSoul a răspuns (pentru oanaaa16):

"Problema" mea, ca sa zic asa, ar fi ca aceste carti sunt PREA romantice. Eu sunt genul de persoana care cand mananca prea mult dulce incepe sa dea afara (daca intelegi metafora). Si eu am o nuanta romantica in comportament, dar e bine sa hranesc toate nuantele comportamentului prin lectura, nu numai una. (sper ca m-am explicat corect big grin)

| oanaaa16 a răspuns (pentru FlyingSoul):

Da, am inteles. Mie imi plac, pentru mine in cazul asta prea mult dulce "nu strica". Am citit vre.o 5 carti, deci mai am timp si material sa descopar tot happy

| FlAiser a răspuns:

Nu am laughing

| ChristinaO a răspuns:

Mandire si Prejudecata

| AnyAnA99 a răspuns:

Nu prea am o carte preferata big grin

| DaveMustaine a răspuns:

Legiunea blestematilor de Sven Hassel este o carte de razboi extraordinara!

| armygirl a răspuns:

Toate

| DanDenisă a răspuns:

Nu prea citesc, dar imi plac decat cartile de aventura precum : Fotball si Pizza de John Grisham; Drumul spre Saturn sau Urmarirea de Clive Cussler.

| marciana a răspuns:

Colt alb de Jack London

| fear1234567 a răspuns:

Imi este greu sa aleg.

| Denis505 a răspuns:

The vampire diaries toate volumelewinking

| Jello a răspuns:

Jurnalele Vampirilor ^^

| RedFantasy a răspuns:

Mandrie si prejudecata

| AdeVero12 a răspuns:

Ăhm..nu pot alege una. Întunecare de Cezar Petrescu(1, 2), Jocurile Foamei de Collins Suzanne (1, 2, 3), Pădurea Spânzuraților de Liviu Rebreaun, Umbre Periculoase de Kenneth Royce, La răscruce de vânturi, nu-mi mai vine în minte autorul. Dar mai ales cartea pe care o ador și îi recitesc sfârșitul cu mare drag este Enigma Otiliei de George Călinescu. Celelalte cărți pe care le-am enumerat sunt grozave, dar aceasta este singura care mi-a smuls o lacrimă și mi-a arătat viața reală într-o formă mai frumoasă, însoțită de o lecție de viață pe care nu o voi uita: Să apreciem ceea ce avem pentru că într-o zi va dispărea. Scuze că am scris așa mult, dar când e vorba despre cărți, și mai ales preferatele mele am obiceiul să plictisesc oamenii cu detaliile mele nesemnificative.

| Behindyou a răspuns:

In sfarsit o intrebare INTELIGENTA!

Deci...sa incep..sa ma pui sa aleg cartea preferata, e ca si cum m-ai pune sa aleg intre mama si tata.dar o sa incerc sa aleg ce imi place cel mai mult.

Prima data, orice scrie Agatha Christie legat de Hercule Poirot. Adica..eu chiar nu pot sa aleg. Toate cartile scrise de ea sunt geniale, inteligente, scris cu mult talent, multa dedicatie si multa inteligenta.
Si, pnetru mine, Agatha Christie, ramane printre singurele genii de sex feminin.

Apoi, Sherlock Holmes. Care, iarasi, sunt inteligente. Dar mai mult imi place povestea din spatele crimelor. Adica, Sherlock Holmes nu explica atat de mult deductiile, cum face Hercule Poirot cu minunatul sau discurs de final, cand rastoarna orice asteptari.

Colt Alb. Chiar daca pare copilaresc, pentru mine e una din cele mai triste si mai profunde carti pe care le-am citit vreodata..adica, felul in care s-a departat Colt Alb de casa, cum a fost separat de mama lui, de fratii lui, cum a fost batut si izgonit de cateii din sat. Povestea de iubire dintre lupi..bataliile, razboaiele..cartea aia este plina, plina de inteles. Doar ca multi nu pot sa-l vada. Adesea, e citita de copii. Care, pur si simplu nu au cum sa inteleaga.
Practic, par a fi povestile unor oameni, iubire, despartire, tristete, suferinta, dor, renegare, izgonire, rautate, devotament, durere..doar ca toate sunt traite de animale. Si cartea, e mult mai interesanta, inainte sa ajunga Colt Alb in Sud, deparde de Nordul lui, departe de zapada.

O poveste cu un Hobbit- Cartea asta e mai mult decat geniala. Aventura, bucurie, popasuri, Piticii, Gnomi, Iele, Oameni, Lupi, Vulturi! Tot ce poti gasi in mitologia frumoasa. Ce mi-a placut mie a fost ca vorbea despre prietenie si devotament. Despre dezvoltare, incredere in tine si in ceea ce poti tu sa faci, curaj si mai ales vointa.

Si ar mai fi Charlie and The Chocolate Factory...pentru ca, pur si simplu, ajuta in dezvoltare. Ar trebui citita de fiecare copil. Te ajuta sa inveti o lectie pe care nu o poti invata nici de la parinti, nici de la prieteni, nici de la profesori, nici de la colegi...Aceea de a fi umil.

| Aurashyk a răspuns:

Domnul Vucea e foarte interesanta, ar trebui sa o citesti!

| BiancaGeorgiana a răspuns:

Mândrie și prejudecată de Jane Austen

| StayChill a răspuns:

''Enigma Otiliei'' de G. Calinescu si ''Mara'' de Slavici.

| melissaandra a răspuns:

Twilight

| Fresh a răspuns:

Colt alb

| Awwwww a răspuns:


Harriet spionează de
Louise Fitzhugh

| Awwwww a răspuns:

Si Morcoveatabig grin

| goodofwar09 a răspuns:

Jules Verne 100 000 leghe sub mari.

| Mable009 a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot
Fetele din Olimp
Insemnarile unei pustoaice
Povestea lui Despereaux
Si alte carti nu pot alege le iubesc pe toate

| LauraM01 a răspuns:

Colt alb

| d2i2n2 a răspuns:

Jules Verne-Insula misterioasa. big grin

| MicutzaThaPapusha a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea
Si mai imi plac ''20000 mii de leghe sub mari'' si ''2 ani de vacanta''

Întrebări similare