| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce este cartea ta preferata

47 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La Nord de Noi Insine de Radu Tudoran...asta ar fi preferata dintre cartile lui Tudoran, care e autorul meu preferat.
Descrie, din pdv al calatorului singur, tarile nordice.Nu e un ghid turistic, nu descrie amanuntit monumente si obiective turistice, ci impresiile pe care le are un om obisnuit atunci cand calatoreste.

| psiholoaga a răspuns:

Imi place cum scrie aglaja veteranyi; am citit "gradina de ciment" de ian mcewan si mi s-a parut foarte buna; am mai citit starchild, de jerry spinelli, fiindca trateaza adolescenta si non conformismul printr-o frumoasa poveste. Imi plac mult cartile cu basme: povesti orientale, basme africane, povesti din rusia... ardnaxur, atunci iti recomand "mananca, roaga-te, iubeste" de elizabeth gilbert. In acelasi ton, insa povestea unei femei care calatoreste, care experimenteaza diverse lucruri si modul in care ea se raporteaza la ceea ce traieste.

| AvalohAlyn a răspuns:

,, Ciresarii'' de Contantin Chirita.Ma regasesc in ea, este vorba despre adolescenti, aventuri.Este foarte frumoasa.Chiar ti-o recomand.

| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa, ...pentru ca vorbeste despre framantarile omului, despre constiinta lui, ...psihologie pura,...

| arysa a răspuns:

Sunt aiurita si se ia! de Caprice Crane e foarte amuzanta;
Supermenajera-Sophie Kinsella -despre cariera si dragoste

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Sunt prea multe.

| Casiana a răspuns:

Mie mi-a placut mult "Mirona" de Cella Serghi... Mirona mi s-a parut un personaj atat de complex, cu o viata mai mult decat interesanta...Aceasta a ramas personajul meu preferat

| AlinutzaRouz a răspuns:

Twilight de stephenie meyer ii interesanta

| Gregory a răspuns:

Salutare! Sfanta Scriptura. Este cea mai frumosa carte de pe acest pamant datorita faptului ca este bogata in numeroase invataturi si te poate schimba efectiv ca om. Cuvantul Domnului este de nedescris. Nu avem vorbe ca sa-I multumim pentru tot ceea ce a creeat. Este cea mai importanta carte pe care este musai ca un om sa o citeasca in viata aceasta pamanteana!

| MissD a răspuns:

Papillon de Henri Charriere. M'a fasciat cartea aceasta. Citeste'o si vei vedea ca e superba

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

''Singur pe lume''-hector malot.Imi place cartea asta pentru ca este plina de aventuri.Pe locul 2 ar fi ''bucuria de a trai'' ( numai stiu de cine e scrisa). Cartea asta imi place pentru ca mi se pare foarte interesanta.

| Yly a răspuns:

Sub semnul onoarei - Danielle Steel happy

| Ra a răspuns:

Trilogia lui Mario Puzo...Nasul, Omerta si ultimul Don!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilul nascut joi de Sandra Brown
Pt ca este prea misto
Doua surori gemene care totusi sunt foarte diferite
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acasa de Luminita Aldea. E super! E un roman fluviu in care o orfana e in cautarea acasei pierdute. De-a lungul a 4 volume o gaseste. Am plans citind, am ras, am iubit, am suferit, am invatat ce inseamna fericirea adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sotul meu-Max Du Veuzit. O poveste de dragoste ff frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invitatie la vals de Mihail Drumes. este absolut superba cartea, mai ales cand pe la jumatatea povestii lucrurile iau o intorsatura neasteptata. ti`o recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea mea preferata este "Singur pe lume" dar va rog spuneti-mi si mie o compunere despre carte va rog mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea mea preferata este fantona de la opera pentru ca este fioroasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singur pe lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ingeri si demoni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartea mea preferata este amintiri din copilarie scrisa de ion creanga si este preferata pentru ca toate povestie scrise de acest poet sunt frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau o compunere va rog de 1 pagina despre singur pe lumehappy de hector mallothappy va rooghappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capra cu trei iezi pentru ca extragi din ea o invatatura importanta(sa nu deschizi usa strainilor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fram usul pizdii m-ati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Robin Hood

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Print si cersetor