| AvalohAlyn a întrebat:

Carti care iti mai alina, "anesteziaza" din suferinta emotionala exista?

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Cartile lui Dr. Peale.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Expune-mi si mie mecanismul prin care lucrarile dr Peale si gandirea pozitiva promovata de el iti alina suferinta emotionala, caci sunt foarte curios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinţa şi durerea sunt întotdeauna obligatorii pentru o conştiinţă largă şi o inimă profundă. După mine, oamenii cu adevărat mari încearcă o mare tristeţe pe pământ...

Dostoievski în Crimă şi pedeapsă (1866)

| croissant a răspuns:

Iti sugerez sa citesti carti psihologice chiar ajuta.

| Mayar a răspuns:

Incepe cu primele scrieri ale lui Dostoievski. NU sari direct la romane cunoscute! Mai intai trebuie sa cunosti stilul autorului, sa vezi daca intr-adevar te atrage, daca macar il intelegi cat de cat si abia apoi treci la romane.

In rest, ar mai fi lucrarile de Edgar Allan Poe big grin