| Kiddu a întrebat:

De ce D-zeu nu ne alina suferinta cand avem nevoie?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Nici tu Dozer sa nu te simti jignit. Cind ceva nu intelegi nu inseamna ca nu exista.
Hazardul ar fi fost prea ingenios sa poata crea ceea ce descoperim permanent in jurul nostru si inca nu e totul. Gindeste-te numai la diversitatea lumii vii si vei vedea ca nu s-a putut crea in atitea milioane de variante dintr-o "supa primordiala"

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Oare de ce noi il negam si il tratam cu indiferenta cand ne merge bine? Probabil din acelasi motiv.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca nici noi nu ne comportam cum trebuie cu EL.

assiris
| assiris a răspuns:

"selfhelp" interesant paradoxul lui Epicur, numai ca lumea materiala si spirituala este atit de complexa si putin cunoscuta de noi muritorii incit nu stiu daca putem sa ne dam cu parerea. Noi nu stim cine suntem, de unde venim, ce este viata, ce este moartea si multe altele si mai incercam sa-L analizam pe Dumnezeu de ce face si ce nu face?

| cornelmarius a răspuns (pentru assiris):

Venim de unde am fost creati, din lumea lui Dumnezeu.

| bunica a răspuns:

De ce noi i-L strigam pe D-zeu numai cand avem nevoie? El nu uraste, doar ne avertizeaza din cand in cand ca sa nu-L uitam.suntem copii Lui si nici un parinte nu face rau copiilor.

| mioara a răspuns:

Cu multa credinta vei simti cum este alinata

| anonim a răspuns:

Din lipsa de fonduri.big grinbig grin

| Wtf9000 a răspuns:

Cine suntem noi sa ne aline Dumnezeu suferinta?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Poate te ajuta Paradoxul lui Epicurwinking
"Daca Dumnezeu vrea sa previna Raul, dar nu poate atunci nu este omnipotent
Daca poate, dar nu vrea, atunci este rau
Daca poate si vrea atunci de unde vine raul
Daca nici nu poate si nici nu vrea, de ce-l numim Dumnezeu"

| mircea a răspuns:

Cred ca D-zeu mai mult ne vegheaza decat ne ajuta, asa, in mod direct. D-zeu ne da, dar nu ne baga in traista. dar pana sa ne ajute, noi ce facem ca sa nu suferim? oare numai in El sa ne fie speranta de bine?

| hashe86 a răspuns:

Pentru ca lipseste credintza.
oricum dumnezeu ii incearca pe cei pe care ii iubeste, si in acele momente de cumpana se vede cat de puternica e credintza acelui om.

| karla19 a răspuns:

Multi au obiceiul de a se ruga si--l striga pe D-zeu numai atunci cand sunt pe patul spitalului sau cand sunt intr-un mare necaz iar dupa aceea uita de cele sfinte.

| Dozer a răspuns:

Sper sa nu se simta lumea jignita, dar raspunsul la intrebare este simplu: Dumnezeu nu exista. Religia doar a incercat sa explice niste lucruri, inventand un "Dumnezeu", pe care stiinta, la acea vreme, nu avea cum sa le explice. Oricum religia a avut si va avea rolul ei pozitiv in istorie.

| cristina_6456 a răspuns:

POATE CA MERITAM DE MULTE ORI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fiecare suferinta are rolul ei. ne face mai puternici, ne ajuta sa invatam sa ne bucuram de viata. oricum, se spune ca D zeu nu ti da mai mult decat poti duce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E chestie de cum percepi energia.Find vorba de aceeasi energie citeodata o percepi pozitiv citeodata negativ.Ex.cind aprinzi becul percepi energia el.pozitiv.Nu-i acelasi lucru daca pui degetul in locul becului si, e aceeasi energie.

| tatiana a răspuns:

Trebuie sa crezi si sa te adreseze si totul iti va reusi, si vei scapa de tonantele sumbre ale suferintii.Depune efort si domnul va fi cu tine