| StrongHeart a întrebat:

Câte tipuri de rimă există?

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Știam că vreo 6 sau 8... e prea departe cartea de grsmatica, vezi și tu ce zice aici

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Rimă

| Ramona2020 a răspuns:

Eu stiu ca 4 big grin :împerecheată, îmbrățișată, încrucișată și monorimă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe mie m-a invatat buna doamna de romana cand eram mic ca exista: imperecheata, incrucisata, imbratisata si monorima.

M-a invatat si sa nu comentez daca ea zice ca nu le-am invatat pentru acea zi big grin

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Si rima alba e aia care nu prea rimeaza

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai daca nu rimeaza... nu este o rima. Nu?

Nu stiu ce denumiri au mai pus acum, abureli in plus probabil laughing

| Curious2 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Buna, tu esti absolvent de litere?
Ai absolvit facultatea de litere?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Curious2):

Nup.

| StrongHeart explică (pentru Curious2):

Curios2 esti cel mai amuzant om posibil de pe TPU laughing
Pui niste intrebari si intr-un mod asa respectuos, esti tare laughing