| lory14 a întrebat:

Cate tipuri de diabet exista? Care sunt acelea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte ştiu eu 2: insulino-dependent şi non-insulino-dependent.

| madalina2727 a răspuns:

Exista doua tipuri de diabet:insipid si zaharat.
*diabet insipid se caracterizeaza prin ingestia a 20l de apa in 24 h si respectiv eliminarea a aceleasi cantitati de urina intr-o zi, iar asta apare in cazul unei leziuni a hipotalamusului sau neurohipofizei(sau la boala Addison).
* diabet zaharat-boala asta este numita boala celor 3 poli:polidipsie(bea multa apa), poliurie(urina in cant.mari), polifagie(mananca mult) si apare din cauza hiposecretiei de insulina, adica persoana resp.are glicemia mare.Sigur ca sunt si alte simptome si ca tratamentul este diferit depinde de cat de grav este diabetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 9 tipuri de diabet recunoscute in lumea medicala. Diabet tip 1, diabet tip 2, diabet 1. 5, diabet tip 3, diabet Mellitus(gestational), diabet juvenil, diabet insipid(insipidus), diabet MODY(Maturity onset diabetes of the young), diabet LADA(Latent autoimmune diabetes of adulthood).

| dulche a răspuns:

Sunt 2 :tip 1 care e cauzat de la nervi, stres, suparare...
Tio 2 care e cauzat de la dulciuri sau obezitate
Fundita...puppy dog eyes

| dulche a răspuns:

A da si...
Tipul 1 (diabetul zaharat insulino-dependent)
Tipul 2 (diabetul zaharat non-insulino-dependent)