| Zambeeet a întrebat:

Ce alte carti a mai scris Mihail Drumes in afara de invitatie la vals si elevulul Dima dintr-a saptea?

Răspuns Câştigător
| VladTheKoala a răspuns:

Salut! Mihail Drumeș (1901-1982), unul dintre cei mai cunoscuți autori din perioada interbelică, a scris urmatoarele opere literare:
- "Rămășagul" - piesă (cca. 1922-1924);
- "Capcana. Nuvele si schițe" - nuvelă; roman (1927);
- "Sfântul Părere"/"Cazul Magheru" - roman (1930);
- "Ioana d'Arc" - piesă (1932);
- "Invitația la vals" - roman (1936);
- "Scrisoarea de dragoste" - roman (1938);
- "Năluca" - piesă (1940);
- "Trei comedii: Școala nevestelor, Calul de curse, Liniștea soțului" - volum (1940);
- "O crimă pasională" - piesă (1941);
- "Teatrul" - ediție bibliofilă - volum (cca. 1930-1946);
- "Elevul Dima dintr-a șaptea" - roman (1946);
- "Se revarsă apele" - roman (1961);
- "Iancu Jianu" - povestire istorică (1969);
- "Edison"/"Mari invenții. Povestiri adevărate" - volum (1972);
- "Arde Prahova" - roman (1974);
- "Povestiri despre cutezători" - volum (1977);
- "Povestea neamului românesc. De la început și până în zilele noastre. Pagini din trecut. Vol. I" - volum (1978);
- "Povestea neamului românesc. De la început și până în zilele noastre. Pagini din trecut. Vol. II" - volum (1979);
- "Povestea neamului românesc. De la început și până în zilele noastre. Pagini din trecut. Vol. III" - volum (1979);
- "10 cărți celebre repovestite de Mihail Drumeș" - volum (1980).
O zi placută. În afară de cele menționate de tine, ai cam 20 de opere literare. Succes la citit!

4 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Sfantul Parere; Cazul Magheru; Se revarsa apele; Ioana d'Arc; Arde Prahova

Sper ca te-am ajutat. Have fun!
Fundita?winking
~Roxetta

| CryForYourLove a răspuns:

Cazul magheru, scrisoare de dragoste

| ValentinnaV a răspuns:

Capcana
Ioana d'Arc
Scrisoarea de dragoste
Se revarsă apele
Sfântul Părere/Cazul Magheru
Arde Prahova

Cam asa ceva :*

| marishaa a răspuns:

Capcana, 1927
Invitație la vals, 1936
Ioana d'Arc, 1937
Scrisoarea de dragoste, 1938
Elevul Dima dintr-a șaptea, 1946
Se revarsă apele, 1961.
Sfântul Părere, 1930, ediție definitivă Cazul Magheru, 1970
Arde Prahova, 1974